5-lipoksijenaz sinyal yolu hedef mikroRNA'ların monosit/makrofaj ve endotel hücre etkileşimleri üzerindeki rolünün incelenmesi
Study of the role of the 5-Lipoxygenase-regulated miRNAs on monocytes/macrophages and endothelial cell interactions
  1. Tez No: 1021820
  2. Yazar: SEYNUR SUNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKCE TOPAL TANYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
Özet
5-Lipoksijenaz (5-LO), lökotrienlerin biyosentezinde rol alarak inflamatuar süreçlerde öneme sahip bir enzimdir. 5-LO, lipid mediyatör sentezinden farklı olarak mikroRNA'ların (miRNA) regülasyonunda rol oynamaktadır. Çalışmamızda 5-LO'nun monosit hücre ve küçük ekstraselüler veziküllerinde (sEV) miRNA ekspresyonu üzerindeki etkisi ve monosit sEV'leri aracılığıyla endotel hücrelerinde oluşan inflamatuar yanıt üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Mono Mac 6 (MM6) wild-type ve 5-LO knockout hücreleri ve sEV'lerinde spesifik miRNA'ların ekspresyonları değerlendirilmiştir. İnsan umblikal ven endotel hücreleri (HUVEC), MM6 hücreleri kaynaklı sEV'ler ile stimüle edilerek inflamatuar sitokin ve kemokin düzeyleri değerlendirilmiştir. Bulgularımız 5-LO'nun MM6 hücrelerinde miR-99b ekspresyonunu, sEV'lerde ise miR-125a ekspresyonunu artırdığını göstermiştir. Ayrıca bu çalışma, 5-LO varlığında MM6 hücrelerinden salıverilen sEV'lerin HUVEC'lerde IL-6, IL-8 ve MCP-1 düzeylerini azalttığını göstermiştir. Çalışmamızda 5-LO'nun monosit kaynaklı sEV'lerin miRNA içeriğini değiştirebildiği ve bu sEV'lerin endotel hücrelerinde inflamatuar yanıtı etkileyebildiği gösterilmiştir. Sonuç olarak, çalışmamız bulguları vasküler inflamasyonda EV aracılı miRNA iletişiminin daha detaylı aydınlatılması ve ateroskleroz gibi hastalıklarda 5-LO'ya dayalı tedavi geliştirilmesine katkıda bulunabilecektir.
Özet (Çeviri)
5-Lipoxygenase (5-LO) is an important enzyme in inflammatory processes due to its role in leukotriene biosynthesis. In addition to this role, 5-LO has been shown to play a role in the regulation of microRNAs (miRNAs). This study aims to investigate the effect of 5-LO on miRNA expression in monocytes and monocyte-derived small extracellular vesicles (sEV), and its effect on the inflammatory response in endothelial cells mediated by monocyte-derived sEV. For this, expression of specific miRNAs in Mono Mac 6 (MM6) wild-type and 5-LO knockout cells and sEV were evaluated. Human umblical vein endothelial cells (HUVEC) were stimulated with MM6-derived sEV, and inflammatory cytokine and chemokine levels were evaluated. Our findings showed that 5-LO increased expression of miR-99b in MM6 cells and expression of miR-125a in sEV. Furthermore, we showed that sEV released from MM6 cells in the presence of 5-LO reduced IL-6, IL-8, and MCP-1 levels in HUVECs. In conclusion, our study demonstrated that 5-LO can alter the miRNA content of monocyte-derived sEV, and these sEV can modulate the inflammatory response in endothelial cells. In conclusion, our findings can contribute to a better understanding of EV-mediated miRNA communication in vascular inflammation and development of 5-LO-based therapies for diseases such as atherosclerosis.