Notch sinyal yolağının folikül gelişimindeki rolünün genç ve yaşlı sığırlara ait ovaryum folikül kültüründe belirlenmesi
Determination of the role of notch signaling pathway in follicle development in ovarian follicle culture of young and old bovine
- Tez No: 1021828
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN AKKOYUNLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Folikülogenez canlılarda yaşamın devamı için dişi germ hücresinin geliştiği önemli bir aşamadır. NOTCH sinyal yolağı hücre proliferasyonu, farklılaşması, göçü, adezyonu ve apoptozu gibi farklı hücresel süreçlerde rol alan önemli bir sinyal iletim mekanizmasıdır. Çalışmamızda fare ve sıçan gibi model organizmalar dışında sığır ovaryumunda, in vitro folikül kültürü ile folikülogenez hakkında veriler elde etmek için Notch sinyal yolağının etkinliğinin de memelilerde folikül gelişimine etkisi olabileceğini genç ve yaşlı sığırlardan alınarak yapılan ovaryum folikül kültüründe gösterilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Sığır ovaryumlarından elde edilen kortikal şerit folikül kültüründe farklı dozlarda Notch sinyal yolağı inhibitörü etkisiyle beraber folikülogeneze etkisine bakılmıştır. Bu amaçla kültüre edilen kortikal şeritlere Notch sinyal yolağı elemanlarından NOTCH1, NOTCH2, JAG1 ve JAG2'nin doza bağlı gen ifadelerindeki değişimi Polimeraz Zincir Reaksiyonu yöntemi ile ve protein lokalizasyonu ve şiddeti de İmmünohistokimya yöntemi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Hem PZR hem de immünohistokimya bulgularında genç ve yaşlı gruplarda farklı dozlarda inhibitöre farklı yanıtlar oluşmuştur ve incelediğimiz proteinlerde ve gen ifadelerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar yolak aktivitesinin yaşa ve doza bağlı değiştiği sonucuna varılmıştır. Sonuç: Çalışmamızda genç gruplarda sığır ovaryumunda 500 nM inhibitör uygulamalarına verilen yanıtın diğer gruplara göre anlamlı olarak değişmesi; yaşlı grupta ise özellikle 10 µM uygulamasında Notch reseptör ve ligand ekspresyonlarının daha tutarlı biçimde azalması, Notch sinyal yolağının hem yaş hem de doz düzeyine bağlı olarak yeniden düzenlenebileceğini ve genç ve yaşlılarda farklı optimize doz inhibitör uygulamasının gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Folliculogenesis is a critical stage in the development of female germ cells, essential for the continuation of life in organisms. The NOTCH signaling pathway is a key signaling mechanism involved in various cellular processes, including cell proliferation, differentiation, migration, adhesion, and apoptosis. In our study, we aimed to demonstrate that the activity of the Notch signaling pathway may also influence follicle development in mammals by examining its effects on folliculogenesis in bovine ovary follicle cultures obtained from young and old cows, in addition to model organisms such as mice and rats. Method: The effect of the Notch signaling pathway inhibitor at different doses on folliculogenesis was examined in cortical strip follicle cultures derived from bovine ovaries. To this end, changes in the dose-dependent gene expression of Notch signaling pathway components—NOTCH1, NOTCH2, JAG1, and JAG2—in the cultured cortical strips were analyzed using the Polymerase Chain Reaction (PCR) method, while protein localization and intensity were assessed using immunohistochemistry. Results: Both PCR and immunohistochemistry findings revealed different responses to the inhibitor at various doses in young and old groups. Statistically significant differences were observed between groups in the proteins and gene expression we examined, leading to the conclusion that pathway activity changes depending on age and dose. Conclusion: In our study, the response to 500 nM inhibitor treatment in bovine ovaries differed significantly in younger groups compared to other groups; in the older group, however, Notch receptor and ligand expression decreased more consistently, particularly at the 10 µM concentration, suggesting that the Notch signaling pathway can be modulated depending on both age and dose, and that different optimized inhibitor doses are required for young and old individuals.