Van Bitlis ve Hakkari illerinde ceviz (Juglans regia L.) rizosferinde arbusküler mikorhizal fungus (AMF) çeşitliliğinin tespiti
Determination of arbuscular mycorrhizal fungus (AMF) diversity in the rhizosphere of walnut (Juglans regia L.) in the provinces of Van, Bitlis and Hakkari
  1. Tez No: 1021857
  2. Yazar: OKTAY CALAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Van, Bitlis ve Hakkari illerinde ceviz (Juglans regia L.) rizosferinde bulunan arbusküler mikorhizal fungus (AMF) topluluklarının morfolojik ve moleküler yöntemlerle belirlenmesi amaçlanmıştır. Tür çeşitliliğinin ortaya konulmasının yanı sıra, örnekleme alanlarında AMF spor yoğunluğu, köklerdeki mikorizal kolonizasyon düzeyi ve toplam glomalin ilişkili toprak proteini (TGRSP) miktarı da değerlendirilmiştir. Toplam 42 örnekleme noktasından alınan toprak ve kök örneklerinin analizleri sonucunda 9 farklı AMF türü belirlenmiştir. Rhizophagus irregularis, Rhizophagus intraradices, Funneliformis mosseae ve Claroideoglomus etunicatum üç ilde de yaygın olarak saptanırken, Claroideoglomus claroideum, Diversispora epigaea ve Gigaspora margarita daha sınırlı bir dağılım sergilemiştir. En yüksek spor yoğunluğu Van'da 1493,33 spor/g, Bitlis'te 1333,33 spor/g ve Hakkari'de 1306,67 spor/g olarak belirlenmiştir. Mikorizal kolonizasyon oranı Van'da %93.13'e kadar ulaşmasına karşın, örnekleme noktalarının büyük bölümünde %1–2 düzeyinde kalmıştır. Glomalin analizlerinde ise en yüksek TGRSP değeri Hakkari'de 55,41 mg/g olarak ölçülmüştür. Elde edilen bulgular, ceviz rizosferinin zengin bir AMF çeşitliliğine sahip olduğunu ve bu çeşitliliğin üç il genelinde büyük ölçüde benzer bir dağılım gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte Hakkari, tür çeşitliliği ve glomalin birikimi bakımından öne çıkarken, Van mikorizal kolonizasyon düzeyi, Bitlis ise spor yoğunluğu açısından dikkat çekici değerlere sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to characterize the diversity of arbuscular mycorrhizal fungi (AMF) associated with the rhizosphere of walnut (Juglans regia L.) trees in the provinces of Van, Bitlis, and Hakkari using morphological and molecular approaches. In addition to assessing AMF species diversity, spore density, root mycorrhizal colonization, and total glomalin-related soil protein (TGRSP) content were evaluated. Analyses of soil and root samples collected from a total of 42 sampling sites revealed the presence of nine AMF species. Rhizophagus irregularis, Rhizophagus intraradices, Funneliformis mosseae, and Claroideoglomus etunicatum were widely distributed across all three provinces, whereas Claroideoglomus claroideum, Diversispora epigaea, and Gigaspora margarita exhibited a more restricted distribution. The highest spore densities were recorded in Van (1,493.33 spores g⁻¹), followed by Bitlis (1,333.33 spores g⁻¹) and Hakkari (1,306.67 spores g⁻¹). Root mycorrhizal colonization reached a maximum of 93.13% in Van, although colonization levels remained between 1% and 2% at the majority of sampling sites. The highest TGRSP content was determined in Hakkari, reaching 55.41 mg g⁻¹. Overall, the findings demonstrate that the walnut rhizosphere harbors a rich AMF community with a largely similar distribution pattern across the three provinces. Nevertheless, Hakkari was distinguished by its greater AMF species diversity and higher TGRSP content, whereas Van exhibited the highest level of root mycorrhizal colonization and Bitlis was characterized by comparatively high spore density.