Bakımevinde Yaşayan Alzheimer Tanılı Geriatrik Bireylerde Hedef Odaklı Çizgi Dansının Etkileri: Randomize Kontrollü Çalışma
Effects of Goal-Oriented Line Dance on Geriatric Individuals with Alzheimer's Disease Living in a Nursing Home: A Randomized Controlled Trial
- Tez No: 1021859
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE EKİCİ ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
Özet
YAZGI, Yasemin. Bakımevinde Yaşayan Alzheimer Tanılı Geriatrik Bireylerde Hedef Odaklı Çizgi Dansının Etkileri: Randomize Kontrollü Çalışma Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Ergoterapi Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2026. Alzheimer hastalığı, bilişsel işlevlerde bozulma, denge problemleri, psikolojik belirtiler ve günlük yaşam aktivitelerinde bağımlılıkla karakterize nörodejeneratif bir hastalıktır. Bu çalışma, bakım merkezinde yaşayan Alzheimer tanılı geriatrik bireylerde hedef odaklı çizgi dansının bilişsel performans, denge, anksiyete, depresyon, günlük yaşam aktiviteleri, uyku ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırmaya hafif ve orta evre Alzheimer tanısı bulunan, 65 yaş ve üzerindeki 42 birey dahil edildi. Katılımcılar müdahale (n=20) ve kontrol (n=22) gruplarına randomize edildi. Müdahale grubuna hedef odaklı çizgi dansı uygulanırken kontrol grubuna herhangi bir müdahale uygulanmadı. Değerlendirmelerde Alzheimer Hastalığı Değerlendirme Skalası-Kognitif Alt Testi (ADAS-Cog), Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADS), Berg Denge Ölçeği, Alzheimer Hastalığı İşbirlikli Çalışma-Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği (ADCS-ADL), Uyku Şikayetinin Görsel Analog Skala ile ölçümü ve Alzheimer Hastalığında Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Müdahale sonrasında çizgi dansı grubunda bilişsel performans, denge ve yaşam kalitesinde anlamlı iyileşmeler saptandı (p<0,05). Ayrıca anksiyete ve depresyon düzeylerinde anlamlı azalma görüldü (p<0,05). Günlük yaşam aktiviteleri ve uyku ile ilişkili sonuçlarda olumlu değişimler gözlenmesine rağmen bazı parametrelerde değişim sınırlı kaldı. Sonuç olarak hedef odaklı çizgi dansının Alzheimer tanılı geriatrik bireylerde bilişsel, fiziksel ve psikososyal alanlarda olumlu etkiler sağlayabilen uygulanabilir bir farmakolojik olmayan müdahale olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
YAZGI, Yasemin. Effects of Goal-Oriented Line Dance on Geriatric Individuals with Alzheimer's Disease Living in Nursing Homes: A Randomized Controlled Trial Hacettepe University, Graduate School of Health Sciences, Occupational Therapy Program, Master's Thesis, Ankara, 2026. Alzheimer's disease is a neurodegenerative disorder characterized by cognitive decline, balance impairments, psychological symptoms, and dependence in activities of daily living. This study aimed to investigate the effects of goal-oriented line dancing on cognitive performance, balance, anxiety, depression, activities of daily living, sleep, and quality of life in institutionalized older adults with Alzheimer's disease. A total of 42 individuals aged 65 years and older with mild to moderate Alzheimer's disease were included in the study. Participants were randomly assigned to an intervention group (n=20) and a control group (n=22). Participants in the intervention group received goal-oriented line dance, whereas the control group received no intervention. Assessments were performed using the Alzheimer's Disease Assessment Scale-Cognitive Subscale (ADAS-Cog), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), Berg Balance Scale, Alzheimer's Disease Cooperative Study–Activities of Daily Living Scale (ADCS-ADL), Assessment of Sleep Complaints Using the Visual Analogue Scale, and Quality of Life in Alzheimer's Disease Scale. Following the intervention, significant improvements were observed in cognitive performance, balance, and quality of life in the line dancing group (p<0.05). In addition, anxiety and depression levels decreased significantly (p<0.05). Although positive changes were observed in activities of daily living and sleep-related outcomes, improvements in some parameters remained limited. In conclusion, goal-oriented line dancing appears to be a feasible non-pharmacological intervention that may provide beneficial cognitive, physical, and psychosocial outcomes in older adults with Alzheimer's disease.