Türkiye'de İngilizce olgusunun karikatürlere yansımasının incelenmesi
Exploring the concept of English in Türki̇ye through cartoons
  1. Tez No: 1021866
  2. Yazar: BERİL İREM KALKIŞIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı; ülkemizdeki karikatürlerde İngilizce olgusunun nasıl işlendiğini, nelere değinildiğini incelemek ve karikatürler ile sosyal medyada bireylerin yorumlarının ne derece uyuştuğunu incelemektir. Yapılan bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu bağlamda araştırma kapsamında 115 adet karikatür ve 6479 adet yorum incelenmiştir. Toplanan nitel veriler MAXQDA ve Excel programları kullanılarak analiz edilmiştir. Karikatürler; mevcut dergi arşivlerinden ve çeşitli sosyal medya ortamlarından elde edilmiştir. Analiz edilen yorumlar ise, konuya ilişkin araştırmacı tarafından belirlenen bir sosyal medya mecrasında yapılan katılımcı yorumlarından elde edilmiştir. Karikatürlerin ve sosyal medya yorumlarının kategorize edilmesi hususunda 3 farklı uzmanın görüşleri alınmış ve kategoriye ayırma işleminin güvenilirliği ölçülmüştür. Araştırmanın sonucunda; Karikatürlerde ele alınan İngilizce olgusunun Türkiye'deki bireylerin deneyimleriyle paralellik gösterdiği ve Türkiye'de İngilizceye yönelik genel tutumun olumsuz yönde olduğu incelenen karikatürler ve sosyal medya yorumlarına yansıdığı tespit edilmiştir. Bu durumların sebeplerinin; farkındalık eksikliği, eğitimin yetersizliği ve kültürel faktörlerle ilişkili olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate how the phenomenon of English is represented in cartoons in Turkey, and to examine the degree of correspondence between cartoons and individuals' comments on social media. A qualitative research design was employed, and the data were analysed through content analysis. In this context, 115 cartoons and 6479 comments were examined. The qualitative data were analysed using the software programs MAXQDA and Excel. The cartoons were collected from existing magazine archives and various social media platforms. The comments analysed in the study were obtained from participants' responses posted on a social media platform selected by the researcher in relation to the research topic. To ensure the categorization of the cartoons and social media comments, the opinions of three independent experts were consulted, and the reliability of the categorization process was assessed. The findings of the study reveal that the portrayal of the phenomenon of English in cartoons is largely consistent with the experiences of individuals in Turkey and that the generally negative attitude toward English in Turkey is reflected in both the cartoons and the social media comments analysed. It was concluded that these attitudes are primarily associated with a lack of awareness, inadequacies in the education system, and cultural factors.