İşletmelerde personel performans değerlendirme çalışmaları, özel ve kamu kuruluşları arasındaki farkların gözlenmesi ve Muğla ili örneği
Performance appraisal studies in firms: An investigation into the differences of personnel performance appraisal studies between private and public firms in Muğla city
- Tez No: 102189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDİP ÖRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET 1800'lü yıllarda başlayan“Performans Değerlendirme”çalışmaları günümüzde de aynı temelden hareketle farklı kriterler ve yeni değerlendirme çalışmalarıyla uygulanmaya devam etmektedir. 1900'lü yıllarda daha da önem kazanan 'Terformans Değerlendirme“ çalışmaları günümüz piyasalarındaki gelişmeler, verimin ve kalitenin müşteriler için önem kazanması ayrıca işletmelerin kar odaklı çalışmaları nedeniyle uygulanması zorunlu faaliyetlerden biri hale gelmiştir. Gelişmiş ülkelerde personelin yetiştirilmesi,sürekliliğinin sağlanması ve kalitenin devamlılığı ile personel performansının ölçülmesi arasındaki bağlantının kurulmasına yönelik yoğun çalışmalara rağmen,ülkemizde hala personel performansı ve değerlendirilmesi ile ilgili çalışmalar yeterli düzeyde değildir. Ülkemizde özellikle kamu kuruluşlarındaki değerlendirme çalışmaları günümüz iş gereklerinden uzak, yetersiz ve işlevsizdir. Özel kuruluşlarda ise kamu kuruluşlarına göre değerlendirmeye daha fazla önem verilmekle birlikte yöntem ve değerlendirme ile ilgili çalışmalar, olması gerekli standartlarda uygulanmamaktadır. Makro düzeyde ülke ekonomisi, mikro düzeyde ise işletme bazında ele alındığında önemi daha iyi anlaşılan ”Personel Performansı" hakkında işgörenin ve yöneticilerin bilinçlendirilmesi,değerlendirme sonuçlarının yorumlanması ve kararlara yansıtılması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Performance appraisal studies which had been started in 1800's, is being implemented today with the same core by using different criteria and new appraisal techniques. Performance appraisal studies gained importance in the years of 1900. Today it is a must, because of changing market conditions, productivity, quality and profitability factors coming to the foreground. Although recruitment, education and evaluation of personnel in developed countries is a continuous activity, studies related to personnel performance and appraisal is not done at the satisfactory level in Turkish companies. In our country appraisal studies especially in public instutions are far from being relevant, incomplete and ineffective. On the other hand, in private firms adequate attention is paid to appraisal studies; however those techniques and methods are far from required the standart methods. Appraisal studies are very important for macro and micro economic targets. So, consciousness of performance appraisal has to be instilled both into employers and employees at the Turkish companies.