Barter işlemleri ve barter işlemlerinin tekdüzen muhasebe sistemine göre muhasebeleştirilmesi
Barter transactions and their accountantship in Turkish accounting system
  1. Tez No: 102190
  2. Yazar: İRFAN DEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Barter, işletmelere hem bir fînansal kaynak sağlayan, hem de yeni pazarlar sunan bir finans ve pazarlama-satış yöntemidir. Eşit bir ticaret şekli olan barter'da mal ya da hizmet başka bir mal ya da hizmetle değiştirilir. Ancak; bu değiştirme işlemi bildiğimiz anlamda takastan daha kapsamlı ve komplike bir sistemdir. Barter sistemine üye işletmeler,“barter kredileri”ni kullanarak sisteme üye diğer işletmelerin otel odalarını kullanabilmekte, doktora gidebilmekte, arabasını tamir ettirebilmekte, hatta yemeğini dışarıda yiyebilmektedir. Yani; hemen herşeyi sistem üzerinden yapabilmektedir ve bunu yaparken karşılığını nakit ile ödemeden, kendi mal veya hizmetini sisteme arz ederek ödenmektedir. Bu sayede de işletmelerin nakit akışları da bozulmamaktadır. Ayrıca; barter, işletmelere çok daha geniş pazarlarda çalışma imkanı sunarak, modası geçmiş ya da satılmayan mallarının, uluslararası pazarlarda da işlem görmesine, daha az zaman kaybı, daha az masraf ve genellikle daha az riskle çok sayıda müşteriye ulaşma olanağı vermektedir. Dünya'da özellikle bilgisayar teknolojisinde yaşanan çok hızlı gelişmeler sonucu, barter sistemi, başta ABD olmak üzere bütün Avrupa ve birçok Eski Doğu Bloku ülkelerinde kullanılır duruma gelmiştir. Türkiye'de ise barter faaliyetlerinde bulunan dört organizasyon mevcuttur. Ancak; gerekli yasal düzenlemelerin yapılması, barter işletmelerinin sayısının artması ile beraber, sistemin daha yaygın hale gelmesi ve alınacak bir dizi önlem neticesinde barter ticaret sistemi, Türkiye'de de tüm ticaret içerisinde önemli bir paya sahip olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Barter is both a financial method and a marketing-sales method, which provides finacial sources and new markets to the companies. Barter, involves an equal trade between partners by swapping a product or service for another. However, that exchange is much more complicated and comprehensive than ordinary exchange The companies which are the members of the barter exchange group, can get advantage other members' hotel services, medical services, car services and dining services. They procure all their needs by using the system and don't pay any money, settling their debts with a product or a service. So, cash flow of a firm is not effected adversly. In addition, barter exchange offers a more extensive market so that outdated or otherwise unsellable merchandise can be sold an international barter firm. So, firm can reach much more customer with minimum time and risk Barter exchange has been widely in the USA and all of Europe, especially after the rapid developments in computer technology. In Turkey, there are only four barter exchange companies at the time being. Howewer, after the legal regulations are passed it is expected that the number of barter firm will increase in Turkey.