Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin dijital araçlarla informal öğrenme yeterlilik düzeylerinin incelenmesi
Examining the ınformal learning proficiency levels of sports sciences faculty students with digital tools
- Tez No: 1021891
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ŞIKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin dijital araçlarla informal öğrenme yeterlilik düzeylerini belirlemek ve bu yeterliliklerin çeşitli demografik ve dijital kullanım değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Yöntem: Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, 2025–2026 eğitim-öğretim yılında Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören ve kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 413 öğrenci oluşturmuştur. Veriler Kişisel Bilgi Formu ve Dijital Araçlarla İnformal Öğrenme Yeterlilik Ölçeği kullanılarak toplanmış, uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Bulgular: Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin dijital araçlarla informal öğrenme yeterliliklerinin yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet, bölüm, sınıf düzeyi, aktif spor yapma durumu, lisanslı sporcu olma durumu ve kullanılan dijital araç türüne göre anlamlı farklılık bulunmazken; milli sporcu olma durumu, günlük dijital araç kullanım süresi ve dijital araç kullanım beceri düzeyine göre bazı alt boyutlarda anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Dijital araç kullanım becerisi yüksek olan öğrencilerin dijital öz yeterlilik ve teknolojik isteklilik düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Sonuç: Öğrencilerin dijital araçları öğrenme süreçlerinde etkin kullandıkları ve dijital öğrenme ortamlarına uyum sağladıkları belirlenmiştir. Dijital öz yeterliliğin desteklenmesi, teknolojiye yönelik olumlu tutumların güçlendirilmesi ve dijital öğrenme fırsatlarının artırılması, informal öğrenme yeterliliklerinin geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to determine the informal learning competency levels of students studying at the Faculty of Sports Sciences through digital tools and to examine whether these competencies differ according to various demographic characteristics and digital technology use variables. Method: The study was conducted using a quantitative correlational survey design. The sample consisted of 413 students enrolled in the Faculty of Sports Sciences at Atatürk University during the 2025–2026 academic year, selected through convenience sampling. Data were collected using the Personal Information Form and the Informal Learning Competency Scale Through Digital Tools and analyzed using appropriate statistical methods. Findings: The findings indicated that the students had high levels of informal learning competency through digital tools. No significant differences were found according to gender, department, grade level, active participation in sports, licensed athlete status, or the type of digital tools used. However, significant differences were identified in some sub-dimensions based on national athlete status, daily digital tool usage time, and digital tool proficiency. Students with higher digital tool proficiency demonstrated higher levels of digital self-efficacy and technological willingness. Conclusion: The findings suggest that students effectively use digital tools in their learning processes and adapt well to digital learning environments. Supporting students' digital self-efficacy, strengthening positive attitudes toward technology, and expanding digital learning opportunities may contribute to improving informal learning competencies.