Amasya Müzesinde bulunan antik tıp aletleri
Anci̇ent medi̇cal instruments i̇n the Amasya Museum
  1. Tez No: 1021905
  2. Yazar: GİZEM GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FATMA EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Amasya Müzesi envanterine kayıtlı 57 adet Roma ve Bizans Dönemi'nde kullanılan tıp aleti değerlendirmeye alınmıştır. Müsadere ve devir yolu ile müze envanterine tıp aleti olarak kaydedilmiş eserler incelenmiş olup üretim malzemesi, form ve kullanım alanlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında; Antik dönemde Mezopotamya, Mısır, Hitit, Yunan ve Roma medeniyetlerindeki tıbbi ve cerrahi uygulamalara dair bilgilere yer verilmiştir. Amasya Müzesinin teşhir ve deposunda bulunan tıp aletleri, tipolojik ve işlevsel açılardan benzerleri ile karşılaştırılarak sınıflandırılmış ve tez konusu kapsamında katalog haline getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, 57 medical instruments used during the Roman and Byzantine periods and registered in the inventory of the Amasya Museum were evaluated. The artifacts, which entered the museum inventory through confiscation or transfer and were recorded as medical instruments, were examined with the aim of identifying their production materials, forms, and areas of use. Within the scope of the study, information is also provided on medical and surgical practices in ancient Mesopotamian, Egyptian Hittite, Greek, and Roman civilizations. The medical instruments in the Amasya Museum's exhibition and storage were classified through typological and functional comparison with similar examples and cataloged in the context of this study.