Servikal spondilotik myelopati olgularında difüzyon tensörgörüntüleme ve fiber traktografı ile kortikospinal ve spinotalamik yolakların görüntülenmesinin postoperatif klinik iyileşmenin öngörülmesine katkısı
The contribution of visualizing corticospinal and spinothalamic tracts with diffusion tensor imaging and fiber tractography in predicting postoperative clinical recovery in cases of cervical spondylotic myelopathy
  1. Tez No: 1021921
  2. Yazar: TOLGA GEDİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, servikal dekompresyon cerrahisi uygulanan servikal spondilotik miyelopati hastalarında preoperatif ve postoperatif kranial difüzyon tensör görüntüleme incelemeleri kullanılarak kortikospinal ve spinotalamik traktlarda meydana gelen mikroyapısal değişimlerin değerlendirilmesi ve bu değişimlerin klinik sonuçlarla ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya servikal dekompresyon cerrahisi uygulanmış ve hem preoperatif hem de postoperatif kranial DTI incelemeleri bulunan altı hasta dahil edildi. Kortikospinal trakt traktografi yöntemiyle rekonstrükte edilerek fraksiyonel anizotropi (FA), aksiyel difüzyon (AD), ortalama difüzyon (MD) ve radyal difüzyon (RD) parametreleri analiz edildi. Hastalar preoperatif ve postoperatif klinik bulgular açısından değerlendirildi ve kompozit klinik değişim skoru oluşturuldu. Ortalama takip süresi yaklaşık bir yıl idi. Bulgular: Tüm hastalarda kompozit klinik değişim skorunda iyileşme saptandı. Buna karşın CST boyunca hesaplanan DTI parametrelerinde ortak bir değişim paterni gösterilemedi. FA, AD, MD ve RD parametrelerinin değişim yönleri hasta bazında farklılık gösterdi. Sol CST'de FA değerlerinde tüm hastalarda azalma eğilimi izlenirken, diğer parametrelerde ve sağ CST'de belirgin heterojenite gözlendi. Klinik iyileşme ile DTI parametre değişimleri arasında ortak bir biyolojik yanıt gösterilemedi. Sonuç: Servikal dekompresyon sonrasında tüm hastalarda klinik iyileşme gözlenmesine rağmen, kortikospinal trakt boyunca ortak bir DTI iyileşme paterni saptanmadı. Bu bulgu, klinik iyileşme ile mikroyapısal reorganizasyon arasındaki ilişkinin karmaşık ve bireyler arasında değişken olabileceğini düşündürmektedir. Çalışmamız, servikal dekompresyon sonrası kranial CST düzeyindeki uzun dönem değişimleri değerlendiren longitudinal çalışmalardan biri olarak literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate microstructural changes in the corticospinal and spinothalamic tracts using preoperative and postoperative cranial diffusion tensor imaging (DTI) in patients with cervical spondylotic myelopathy undergoing cervical decompression surgery and to investigate the relationship between these changes and clinical outcomes. Method: Six patients who underwent cervical decompression surgery and had both preoperative and postoperative cranial DTI examinations were included. The corticospinal tract (CST) was reconstructed using tractography, and fractional anisotropy (FA), axial diffusivity (AD), mean diffusivity (MD), and radial diffusivity (RD) parameters were analyzed. Patients were evaluated clinically before and after surgery, and a composite clinical change score was calculated. The mean follow-up period was approximately one year. Quantitative analysis of the spinothalamic tract could not be performed due to technical limitations in tract reconstruction. Results: Improvement in the composite clinical change score was observed in all patients. However, no common pattern of change was identified in DTI parameters along the CST. The directions of change in FA, AD, MD, and RD values varied among patients. While FA values in the left CST tended to decrease in all patients, marked heterogeneity was observed in the remaining parameters and in the right CST. No consistent biological response was demonstrated between clinical improvement and DTI parameter changes.