Kesikli üretim sistemlerinde üretim planlama ve kontrol ve simulasyon çalışması
Production planning and control in intermittent production systems and a simulation study
  1. Tez No: 102198
  2. Yazar: ÖZDEN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
IV ÖZET Üretim fonksiyonu, önceden belirlenmiş üretim girdilerinin kullanılarak mamul ve hizmet oluşumunu içermektedir. Fakat işletmelerin üretim faaliyetlerinin yerine getirilmesi için ihtiyaç duyduğu üretim kaynaklan gittikçe azalmaktadır. Bu durum işletmelerin üretim faaliyetlerine verdiği önemi arttırarak üretim kaynaklarının daha rasyonel kullanımım zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle üretim kaynaklarının etkin bir şekilde kullanımının zorunluluğu üretim planlama ve kontrol faaliyetlerine verilen önemi arttırmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümü, çalışmanın amacı, önemi, kapsamı yöntemi ve kısıtlamalarından oluşmaktadır. Çalışmamızın ikinci bölümünde üretim planlama ve kontrol çalışmaları hakkında temel bilgiler verilerek konu incelenmiştir. Üretim yönetiminde planlama ve kontrol çalışmalarına değinilerek, bu çalışmaların üretim yönetimi içindeki önemi incelenmiştir. Ayrıca üretim planlama ve üretim kontrol faaliyetlerinin üretim planlama ve kontrol faaliyetleri içindeki yeri ayrı başlıklar altında incelenmiştir. Üretim planlama ve kontrolünü etkileyen faktörler ile planlama dönemlerine göre üretim planlama ve kontrol konularına da yer verilmiştir. Üçüncü bölümde anlatılan, kesikli üretim sistemlerinde yapılan üretim planlama ve kontrol çalışmaları çalışmamızın temel konusunu oluşturmaktadır. Üretim sistemleri ayrıntılı olarak açıklanmış üretim sistemlerinin birbirleriyle olan ilişkileri incelenerek kısa dönemli üretim planlama ve kontrol çalışmalarına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise ikinci ve üçüncü bölümde yapılan açıklamaları tamamlayan bir uygulama çalışması yapılmaktadır. Bu uygulama çalışması kesikli üretim sistemi uygulayan bir işletme üzerinde yapılmıştır. Uygulama sonuçlan aynntılı bir şekilde açıklanarak elde edilen bulgular üzerinde yorumlamalar yapılmış ve öneriler getirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Üretim Planlama ve Kontrol, Üretim Sistemleri, Simülasyon, Kapasite İhtiyaç Planlaması, Ana Üretim Programı, Kesikli Üretim Sistemleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The function of production consists of the production inputs determined before by using the product and service. But production resources that a company needs to implement the production operations have decreased. This situation, by increasing the importance of the production operations of the company, makes necessary the usage of the production resources more rationally. For that reason, the necessity of the usage of production resources effectively increases the importance of the production planning and control organizations. The first part of our studying consists of the aim, importance, content, method and constraints of the studying. In the second part of the thesis the matter is studied, giving explanations about the production planning and control studyings. Talking about the control studying and planning in the production management, the importance of these studyings in the production management is studied. In addition, the position of the production planning and the production control organizations is checked under different titles. The factors that affect the production planning and control organizations and according to the planning terms the production planning and control units have also taken place. In the third part, we study the main point of the production planning and control studyings placed in the intermittent production systems. Production systems are clearly explained, the relationships among the production systems are studied and short term production planning and control studyings are also taken place. In the forth part, a research is made to complete the information according to the theory. This study is done on a company which applies the intermittent production system. The result of the application are clearly explained and comments are done and suggestions are given on the data which are found out. KEY WORDS: Production Planning and Control, Production Systems, Simulation, Capacity Requirement Planning, Master Production Scheduling, Intermittent Production Systems.