Talep odaklı malzeme ihtiyaç planlaması (DDMRP) - Tampon parametreleri için sınıflandırma esaslı bir yaklaşım
Demand driven material requirement planning – A classification based approach for buffer parameters
- Tez No: 825836
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TANYAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Süratle değişen müşteri talep ve beklentileri ile artan ürün çeşitliliği, firmaları çok çeşitli ürün ağaçlarından oluşan karmaşık ve esnek üretim ortamları ile cevap vermeye yöneltmektedir. Günümüz VUCA dünyasının gerektirdiği bu dinamik üretim ortamında firmalar tedarik zincirlerindeki toplam maliyetleri azaltmak için kesintisiz bir baskı altında rekabet etmektedirler. Mevcut planlama ve kontrol sistemlerine kıyasla VUCA dünyasının getirdiği“yeni normal”şartlarda verimli bir şekilde malzeme akışını yönetmeyi hedefleyen DDMRP (Talep Odaklı MRP – Demand Driven Materials Requirement Planning) mevcut üretim planlama ve kontrol yöntemlerine yeni bir yaklaşım olarak eklenmiştir. Malzeme akışında itme ve çekme yaklaşımlarını bir araya getiren DDMRP, ürün ağacı yapısında stratejik olarak konumlandırdığı ve özel olarak boyutlandırdığı tamponları kullanmaktadır. Bu tezde DDMRP tamponlarına ait konum ve boyut parametrelerinin ABC-XYZ sınıflandırma analizleri ile elde edilen malzeme grupları bazında incelenmesi ve sistem performansına etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu maksatla DDMRP metodolojisi kesikli olay simülasyon modeli olarak oluşturulmuş, konum ve tampon parametreleri ile ABC-XYZ sınıflandırmaları deney tasarımı yaklaşımıyla analiz edilmiştir. Deney tasarımı sonuçları kullanılarak regresyon ağaçları oluşturulmuş ve ABC kategorileri bazında performans göstergelerini belirleyen DDMRP tampon ve parametre yapısı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapidly changing customer demands and expectations along with the increasing product variety lead companies to respond with complex and flexible production environments consisting of a wide variety of product trees. In this dynamic production environment required by today's VUCA world, companies compete under continuous pressure to reduce the total costs in their supply chains. Compared to existing planning and control systems, DDMRP (Demand Driven Materials Requirement Planning), which aims to manage material flow efficiently under the“new normal”conditions brought by the VUCA world, has been added as a new approach to existing production planning and control methods. Combining push and pull approaches in material flow, DDMRP uses strategically positioned and specially sized buffers in the BOM structure. This thesis aims to examine the positioning and sizing parameters of DDMRP buffers based on material groups obtained by ABC-XYZ classification analysis and to determine their effects on system performance. For this purpose, A discrete event simulation was created to model DDMRP methodology, and buffer positioning and sizing parameters with ABC-XYZ classifications were analyzed with design of experiments approach. By using the experimental design results, regression trees were created to propose DDMRP buffer and parameter structure to determine the performance indicators based on ABC categories.