Yeni bir türevsel enstürman: Futures üzerine yazılan opsiyonlar (futures options) ve Türkiye'deki uygulama koşulları üzerine bir değerleme
A New derivative insturment: Options written on futures (futures options) and as a bechmark to assess the feasibility in Turkey
- Tez No: 102197
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZBİRECİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
VI ÖZET YENİ BİR TÜREVSEL ENSTRÜMAN : FUTURES ÜZERİNE YAZILAN OPSİYONLAR (FUTURES OPTIONS) VE TÜRKİYE'DEKİ UYGULAMA KOŞULLARI ÜZERİNE BİR DEĞERLEME Ayda İNAL İşletme Anabilim Dalı Yüksek Lisans Danışman : Yrd. Doç. Dr. Mehmet ÖZBİRECİKLİ Kasım 2000, 176 Sayfa Bu çalışmada, opsiyon piyasamızın devreye sokulması aşamasında olduğumuz şu günlerde, yeni bir türevsel enstrüman olan futures üzerine yazılan opsiyon sözleşmelerin bir risk yönetim enstrümanı olarak ülkemizde uygulanabilirliği üzerinde durulmaktadır. Öncelikle bu enstrümanın özellikleri, işleyişi, sunduğu imkanlar, stratejileri, kurumsal ve bireysel yatırımcıya sağladığı yararlan incelenmektedir. Bu piyasaların ekonomiye etkileri dikkate alınarak, örnekler verilip bilgiler sunulmaktadır. Gelişmekte olan ülkeler arasında temelde Türkiye ile benzer özellikler taşıması nedeniyle, Brezilya Borsasının gelişim süreci bir karşılaştırma kriteri olarak ele alınmakta ve Futures Options piyasaların Türkiye'de uygulanabilirliği bu anlamda tartışılmaktadır. Ayrıca bu enstrümanın öncelikle mal borsalarında uygulanması dikkate alınarak, ülkemizde mevcut olan tüm mal borsalarımızın türevsel enstrümanlara ilişkin düşünceleri üzerine bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırma ile, gelecekteki oluşumlara ışık tutması açısından mal borsalarımızın türevsel enstrümanlar konusuna bakış açıları, bilgi düzeyleri ve bu piyasalar için önceden yapılması gerekenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Futures, Opsiyon, Futures Options (Futures üzerine yazılan opsiyonlar), Sistematik Risk
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT ANEW DERIVATIVE INSTRUMENT : OPTIONS WRITTEN ON FUTURES (FUTURES OPTIONS) AND AS ABECHMARK TO ASSESS THE FEASIBILITY IN TURKEY Ayda İNAL Business Department, Master Of Science Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Mehmet ÖZBİRECİKLİ November 2000, 176 Pages While approaching the launch of options market, this report stresses on the feasibility of a new derivative instrument in Turkey, while is“Options”written on derivative products (Futures) as a risk management tool. First of all, its features, functioning, benefits to corporate and individual investors, strategies associated with, as well as opportunities provided by this instrument will be examined. Impact of derivative markets on economies will be evaluated in examples. The Brazilian Bourse's development stage, having similar characteristic with Turkey compared to the other emerging markets in the world, is used as a benchmark to assess the feasibility of“Futures Options”markets in Turkey. In addition, taking into account the fact that these instrments have first been used in commodity markets, another research was conducted regarding the opinions of commodity markets in Turkey on derivative products. This research aims to explain commodity markets point of views and knowledge on derivative products, and measures that have to be undertaken in advance to throw a light on the future formations in Turkey. Keywords : Futures, Options, Futures Options (Options On Futures), Systematic Risk