Radye temellerin analizi için genel amaçlı bir bilgisayar programı
  1. Tez No: 10219
  2. Yazar: SÜLEYMAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZ Bu çalışmada radye temellerin analizi için genel amaçlı bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Temel ve zemin arasındaki etkileşimin Winkler hipotezine uygun olduğu kabul edilmiştir. Program, sonlu elemanlar yöntemi (SEM) kullanılarak hazırlanmış olup, Winkler tipi elastik zemine oturan plak ve kiriş elemanlarını içermektedir. Plak ve kiriş elemanları düğüm noktalarındaki uygunluk şartları ve denge denklemleri sağlanacak şekilde kodlama tekniği ile birleştirilmiştir. Program FORTRAN 77 dilinde yazılmış olup şu özelliklere sahiptir: (i) kullanımı kolaydır ve girdi dosyasını oldukça kısaltan değişik data türetme imkanlarına sahiptir (ii) kişisel bilgisayarlarda ve büyük sistemlerde kullanılabilmektedir. Programın değerlendirilmesini yapabilmek için çalışmanın sonunda bazı örnekler verilmiştir. Analiz sonuçları, programın radye temellerin analizinde güvenilir ve efektif bir şekilde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
- vıı - ABSTRACT A general computer program is developed for the analysis of mat foundations. The interaction between the mat foundation and soil is taken into account by using Winkler hypothesis. The program is based on the finite element formulation of mat foundations and uses two types of elements: one for plates and the other for beams, both resting on a Winkler foundation. The beam and plate elements of the mat foundation are connected to each other using a coding technique so that the equilibrium and compatibility equations are satisfied at the nodes. The program which is written in FORTRAN 77 has the following proporties: (i) it is easy to use and has various data generation capabilities for restraint conditions, elements, applied loads, etc., by which the length of data file is minimized (ii) it can be used in both personel computers and main frames.. To assess the computer program, some examples are presented in the study. It is found that the program can be used reliably and effectively for the analysis of mat foundations.