Üniversite öğrencilerinin okuma alışkanlıklarını belirleyen etmenler
  1. Tez No: 102309
  2. Yazar: ALİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bütün diğer insanlar gibi üniversite öğrencileri de, belli bir toplumsal bütünün parçalan olarak, içinde yaşadıkları bu toplumsal bütünün ekonomik, politik ve kültürel özelliklerinden etkilenirler. Toplumsallaşma olarak ta adlandırılan bu süreçten en fazla etkilenen varlık ise bu toplumsal bütünün en küçük organik birimi olan“birey”dir. Toplumsal yapıda gerçekleşen her türlü değişiklik bireyde yankısını belli bir davranış modeli geliştirme biçiminde bulmaktadır. Okuma alışkanlığı da bireyin içinde yaşadığı toplumsal yapıda ki bu değişimlere bağlı olarak şekillenmektedir. Toplumlar arası ilişkiler dolayımsız olmasa da, dolayımlı olarak bireyleri etkilemektedir. Bu bağlamda, küresel düzeyde eskisinden daha yoğun ve etkin biçimde uluslar, ağırlıklı olarak ekonomik ilişkiler kurmaktadır. Bugün için yerel yönetimleri, o yönetimlerde var olan kültürel yapıları en çok etkileyen ilişkiler, eskisinden farklı emperyalist bir yönelim biçiminde“küreselleşme”kavramı içinde anlam kazanmaktadır. Medya da küresel kapitalizmin yaptığı her hareketi, attığı her adımı tez zamanda en küçük yerel birime ileterek, o yerel birimde yer alan bireylerin yeni davranış modelleri geliştirmelerine neden olmaktadır. İşte, yerel bir yönetim birimi olarak Türkiye'de böyle bir uluslar arası ilişkinin dolayımsız etkisi altındadır. Bütün tez boyunca, evrensel ölçütlerdeki her tür değişikliğin, Türkiye'de gerek toplumsal gerekse bireysel düzeyde yarattığı sonuçların hem bir betimlenmesi hem de irdelenmesi yapıldı. Bugünkü Türk toplumunun ekonomik, sosyal ve ideolojik yapısının böyle bir eleştirel çözümlemeye tabi tutulmasının biricik nedeni, bazı üniversitelerde okumaya dair öğrencilere uygulanan ankete yansıyan sonuçları anlamlandırmaktı. Bu anketle elde edilen sonuçlar, üniversiteli öğrencilerin“okur”niteliğinin toplumsal nitelikle benzerlik taşıdığını bize göstermektedir. Türk toplumunun özellikle kültürel ve siyasal yapısındaki çarpık kaotik durum, okur olarak bireyin de yapısında var olduğu gözlenmektedir. Örneğin, eğitim kurumlarımız kişilik olarak bağımlı, niteliksiz, özgür düşünemeyen, tembel ve kolaycı toplumsal bireyler yetiştirmektedir. Yarışmacı yeni ekonomik dizge içinde birey, aşırı tüketime (tüketim kültürü) yönlendirilerek, kendi kültürel değerlerinden uzaklaştırılmıştır (yabancılaşma). Eğitim kurumlarında yetersiz bir biçimde yetiştirilen öğrenciler, bir de içinde yaşadıkları toplumsal değerlere yabancılaşınca: ortaya doğru-dürüst (radikal) bir okuma alışkanlığı olmayan, okuma tC Y0KSEKÖG1E1İM KORULUedimini ders çalışmakla eş sayan ve en kötüsü,“okumayı”bir boş zaman uğraşı olarak değerlendiren sayısız insan çıkmaktadır. Şöyle ki, Mehmet H. Doğan ortalama (genel) Türk okurunu“cahil”,“tembel”ve“ben-merkezci”tipler biçiminde üç kategoride incelemektedir. Sonuç olarak, toplumsal yapının şekillendirmiş olduğu eğitimli Türk okurunun genel profilini onaya çıkarmak için, bu okur üzerinde etkili olan“kültür”, '^ekonomi“ ve ”ideoloji" gibi etmenlerin betimlenmesi ve irdelenmesi gerekmekteydi. Böylece, Türkiyeli okurların neden köklü bir okuma alışkanlığı kazanamadıkları açıklanabilecekti Bu tez işte bunu araştırmaktadır...
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The University students like all other people being the part of a social community are influenced by the economical, political and cultural status. This process is called socialisation and the minimalist entity who is mostly influenced by this process is the“individual”. The various changes in the social structure find its ways in a specific development of behaviour model. The habit of reading is also shaped by the changes that is going on in the social structure in which the individual lives. The relations between societies may not be directly but indirectly influences the individual. In this context, nations on a global level more intensely and actively establishes mostly economical bonds. Recently, the relations that influence the local administrations and the cultural structures that exist in them as a different imperialistic tendency, different than the former form, gain a meaning in the concept of globalism. Media, transmits every movement and every step that global Kapitalisin goes through, to the minute loccal unit and causes to develop new behaviour models that take place in this local unit. Thus, Turkey as a local administrative unit is under the effect of such an international relation. Throughout this thesis, every change in universal criteria which causes the result of every change in Turkey is discussed and described based on bopth social and individual level. The unique reason behind a critical analysis of economical, social and ideological structure of Turkish society is to drive a meaning from a questionaire on“reading”applied to university students. The results induced from this questionaire demonstrate the similarity between the university students aa a reader quality and the social quality. The chaotic situation of Turkish society especially in cultural and political structure exists in the structure of individual as a reader. For example, our educational institutions raise social individuals that are inadequate, unable to think independently, and lazy characters. In a new competitive economical systtem, the individual is directed to vast consumption and alienated from his/her cultural values. Students educated inadequately in the institutions. Moreover, they were alienated to the social values of the society in which they live. Thus, this produces innumerous people who do not have a proper reading habit, who equates reading to studying and the worst of all they assess reading as a past time activity.As a result, in order to foreground the general profile of educated Turkish readers, it was obligatory to describe and discuss the factors like culture, economy and ideology which have an influence on this reader. All in all, it can be explained why Turkish readers do not attain a sound reading habit and this thesis is searching this...