The views of EFL students towards literature in English language teaching department
İnglizce öğretmenliği programı öğrencilerinin edebiyat derslerine ilişkin görüşleri
- Tez No: 257125
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KEÇİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma Anadolu Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi anabilim dalı öğrencilerinin edebiyata ilişkin görüşlerini ve bu görüşleri etkileyen faktörleri belirlemeyi amaçlamıştır. Bu çalışmaya 1, 2, 3 ve 4 sınıflarda öğrenim gören 220 kişi katılmıştır. Çalışmaya katılacak öğrencileri belirlemek için ?Rastsal Tabakalı Örneklem? metodu kullanılmıştır. Veri toplamak için edebiyat görüş anketi, okuma motivasyon anketi, TOEFL testinin yapı ve okuma bölümleri ve öğrencilerle mülakat olmak üzere dört araç kullanılmıştır Verilerin istatistiksel değerlendirmesi çalışmaya katılan öğrencilerin çoğunluğunun edebiyata karşı olumlu görüşleri olduğunu ortaya koymuştur. Öğrencilerin edebiyat ile ilgili görüşlerini etkileyen etmenler açısından çalışmanın sonuçları incelendiğinde, hem İngilizce hem de Türkçe edebiyata ilişkin görüşleri arasında bir ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin İngilizce edebiyat dersleri ile kendilerinin ifade ettiği İngilizce yeterlilik seviyeleri, kişisel okuma zevkleri, geçmişten taşıdıkları okuma alışkanlıkları, İngilizce okuma dil yeterlilikleri ve okuma motivasyonları arasında bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte öğrencilerin ana dildeki edebiyata ilişkin görüşleri ile de kişisel okuma zevkleri, geçmişten taşıdıkları okuma alışkanlıkları ve okuma motivasyonları arasında bir ilişki olduğu görülmüştür. Bundan başka, bu çalışmanın sonuçlarına göre öğrencilerin görüşlerini etkileyen faktörler arasında tüm sınıf katılımlı tartışma aktivitelerinin tercih edilen edebiyat öğretim metodu olduğu bulunmuştur Bu çalışmanın sonuçları arasında öğrencilerin sınıf dışında İngilizce kitap okumalarının İngilizce edebiyata ilişkin görüşleri üzerine etkisi olduğu görülmüştür. Ana dilde okunan kitap sayısı ile öğrencilerin Türkçe ve İngilizce edebiyat ile ilgili görüşleri arasında bir ilişki olduğu saptanmıştır. Öte yandan, hedef dilde okunan kitap sayısı ile sadece İngilizce edebiyata ilişkin öğrenci görüşleri arasında bir ilişki olduğu da tespit edilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar edebiyat ve dil öğretimi yapan kurumların edebiyat derslerine ilişkin müfredatlarını oluştururken yapacakları içerik seçimlerinde yol gösterici olabilecektir. Bunun ötesinde bu çalışmanın sonuçları bugün müfredatında edebiyat dersi bulunan kurumların bu müfredatlarını tekrar gözden geçirmeleri için yönlendirici olabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the views of EFL students towards literature and the possible factors that influence these views at English Language Teaching Department of Anadolu University, Turkey. 220 participants from 1st, 2nd, 3rd, 4th grade students took part in this study. Two groups out of each grade were randomly selected. In the selection procedure of the participants, Stratified Random Sampling was used. The data for the study was collected through four different instruments: a literature views questionnaire, a reading motivation test, the grammar and reading sections of the TOEFL test, and semi structured interviews. The statistical analysis of the data revealed that the majority of the ELT students at Anadolu University employ positive views towards literature. In terms of the possible conditions that influence the students? views towards literature classes the results of the present study depicted that there is a correlation between views about literature in Turkish and views about literature in English. Additionally, the study revealed that there is a correlation between students? perceived proficiency levels, personal taste in reading, upbringing and habits, reading proficiency levels and reading motivations and views about literature classes in English and there is a correlation between personal taste in reading, upbringing and habits and reading motivation and views about literature in Turkish. Another finding of the present study is that the ELT students at Anadolu University generally prefer the whole class discussion activities in their literature learning and teaching procedures, and this technique is among the factors effecting students? views about literature in English. The present study revealed that students? reading additional books in English has an effect on views about English literature. Furthermore, the present study figured out that there is a correlation between number of books read in L1 and the views about literature both in English and Turkish, and there is a correlation between number of books read in L2 and views about literature in English. The findings of this study may yield to further insights for implementing literature teaching techniques in the curriculum of institutes where literature and language education are combined. Furthermore, findings of this study may yield to further insights for reviewing the curriculum of the literature classes in EFL context especially at Anadolu University.