Üniversal bir model kalıp atölyesinin planlanması
- Tez No: 10233
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NAZMİ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ABSTRAKT Universal bir model kalıp atölyesinde kullanılabilecek araçlar en basit el aletlerinden en gelişmiş makinalar ve kompüter destekli sistemlere kadar araştırılmış ve planlanan model kalıp atölyesi için en uygun olanları seçilmiştir. Bu atölye birçok firmanın birden tasarım, kalıp, serileme ve pastal planı hazırlama işlerini yapabilecek nitelik ve kapasitede olacak ve tüm dünyadaki moda gelişimlerini yakından takip edecektir. Bu gibi atölyeler sayesinde konfeksiyon sanayindeki nitelikli eleman açığı, hatalı kalıp ve aksayan üretim, imalattaki yüksek verim kaybı gibi sorunlar önemli miktarda çözümlenecektir. Aynı zamanda imalatçı firmaların model kalıp işlerini planlanan atölyeye yaptırmaları kendilerine kendi bünyelerinde bulunduracakları model kalıp bölümünden çok daha ucuza mal olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the planning of this universal design-pattern bureau the siraplet hand fools and most sophisticated computer assisted machinery were studied and at the end most useful one were chosen. It has been realized to serve to several garment production factories at a time and at the same time to follow the universal changes in the fashion world. Those kind of atelies will fill in the gap of availability of qualified personal, minimize problem in garment producti on a rising due to mistakes made by less qualified depart - rnents in the factories and finally they will minimize the production costs of the factories who do not have to keep a design-pattern departments in their establishments.