Farklı kalınlıktaki farklı basamak tiplerinin Zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat cam seramik kronların kırılma dayanımı üzerine etkisi
Effect of different marginal finish lines and marginal thickness on the fracture resistance of Zirconium reinforced lithium silicate glass ceramic crowns
- Tez No: 730176
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVER MUTLUAY ÜNAL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı basamak tiplerinin ve kalınlıklarının zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat cam seramik (ZLS) kronların kırılma dayanımı üzerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Örneklerin elde edileceği 6 mm kuron boyu ve 6°taper açısında, düz oklüzal (anatomik olmayan) yüzeyli prepare edilmiş mandibular 1. molar dişini temsil eden güdükler, standardizasyonun sağlanması amacıyla CAD/CAM freze ünitesinde hazırlandı. Örnekler farklı basamak tipi ve kalınlıkta olmak üzere 8 gruba ayrıldı. Birinci grupta;1 mm 135° shoulder basamak, ikinci grupta;1 mm 90° shoulder basamak, üçüncü grupta;1 mm chamfer basamak, dördüncü grupta;1 mm deep chamfer basamak, beşinci grupta;0,5 mm 135° shoulder basamak, altıncı grupta;0,5 mm 90° shoulder basamak, yedinci grupta;0,5 mm chamfer basamak, sekizinci grupta;0,5 mm deep chamfer basamak şeklinde hazırlandı. Bu hazırlanan güdüklerden silikon kalıp kullanılarak her bir grup için 11 adet olacak şekilde toplam 88 adet epoksi rezinden die model elde edildi. ZLS kronlar rezin siman ile epoksi rezin die üzerine simante edildi. Örnekler 5 °C ile 55 °C arasında 5000 termal siklusa tabi tutuldu ve daha sonra Universal test cihazında 1 mm /dk yükleme hızı ile kırılma direnci testi uygulandı. Kırık örnekler Burke sınıflamasına göre kategorize edildi. Kırılan yüzeyler SEM' de (Tarayıcı Elektron Mikroskobu) incelendi. Veriler Shapiro- Wilk, Oneway Anova testleri kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the fracture resistance of zirconia reinforced lithium silicate glass ceramic (ZLS) crowns with different marginal finish lines and marginal thickness. Material and Method: The dies representing the prepared mandibular first molar tooth with a flat occlusal (non-anatomical) surface at 6 mm crown length and 6°taper angle, from which the specimens will be obtained, were prepared in the CAD/CAM milling unit to provide standardization. Specimens were separated into 8 groups as different marginal finish lines and marginal thickness. In the first group; 1 mm 135 ° shoulder finish line, in the second group; 1 mm 90 ° shoulder finish line, in the third group; 1 mm chamfer finish line, in the fourth group; 1 mm deep chamfer finish line, in the fifth group; 0,5 mm 135 ° shoulder finish line, sixth in the group; 0,5 mm 90 ° shoulder finish line, in the seventh group; 0,5 mm chamfer finish line, in the eighth group; 0,5 mm deep chamfer finish line. A total of 88 epoxy resin die models were obtained, 11 for each group, using silicone molds from these prepared dies. ZLS crowns were cemented with resin cement onto an epoxy resin die. The specimens thermocycled at 5-55 °C for 5000 cycles and then the fracture resistance test was performed with 1 mm/sec load speed by universal testing machine. Fractured specimens are grouped according to Burke classification fracture types. The fractured surfaces were examined in SEM (Scanning Electron Microscopy). The data were statistically evaluated using the Shapiro-Wilk, Oneway Anova tests.