Bilgisayar destekli yapı tasarımı sistemi ve mimarlıkta uygulanması
- Tez No: 10240
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ORHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bilgisayarlar mimari tasarım ve yapım süreçlerinin her aşamasında kullanılırlar. Tasarıma hazırlık aşamasında, olurluk çalışmalarının gerçekleştirilmesinde; ilk tasarım aşamasında, mekan planlaması, binanın değerlendirilmesi, çevre tasarımı ve spesifikasyonlann belirlenmesinde; uygulama projesi aşamasında verinin düzenlenmesi ve kullanımında ve grafiklerin üretilmesinde; yapım yönetimi aşamasında işletme İşlevleri ve ofis yönetimi konularında gerçekleştirilmiş bilgisayar yazılımları bulunur. BDT sistemleri genel olarak temel grafik elemanlara, temel grafik elemanların gruplandırılmasıyla elde edilen makrolara ve katmanlara (layers) sahiptir. Çizimlerin yazılandınlması (annotation), düzenlenmesi (editing) ve kütüklerin oluşturulması (fülng) mümkündür. Mimari tasarımda bir BDT sisteminden; tasarım ve çizim elemanları kütüphanesine, özelleştirilmiş menfilere, otomatikleştirilmlş süreçlere, tasarım nesneleri arasında ilişki kurabilme yeteneklerine sahip olması ve tasarımla ilgili performans bilgisini üretmesi beklenir. Yapı tasarımı süreçlerinin verimliliğini arttırmak amacıyla Bilgisayar Destekli Tasarım projesi kapsamında DORCAD sistemi geliştirilmeye çalışılmıştır. Sistemin kullanıcıları mimar, inşaat mühendisi ve yapımcıdır. Mimar için amaçlanan çizimin kolaylaştırılması ve yapı performansıyla ilgili bilginin üretilmesidir, inşaat mühendisi mimari projeden gerekli bilgiyi alır, statik hesaplamaların gerçekleştirilmesi İçin kullanır. Yapımcıya malzeme seçimi, malzeme listeleme, maliyet hesabı ve malzeme ve fiyat güncelleme olanakları sağlanmaktadır. Sistem üç alt sistemden oluşmaktadır. Mimar altsistemi mimar komutları ve eleman kütüphanesini içerir. Uzman eleştirmenler altsistemil gerçekleştirilen tasannu imar yönetmeliği aşısından eleştirebilecek bir uzman sistem prototipidir. Malzeme ve maliyet altsistemi bilgi aktarma kütüklerinden gerekli olan bilgileri alarak yapının veri tabanım oluşturur. Bu veriler binanın maliyet hesabında ve malzeme dökümünün yapılmasında kullanılır. 48Mimar altsistemi AUTOCAD üzerinde çalışan Mimar komutlarını içerir. Komutlar kolon, kiriş, döşeme, duvar, pencere, kapı, merdiven, baca, mekan, radyatör, dolap, elektrik tesisatı (priz, elektrik düğmesi, lamba, telefon prizi, T.V. anteni), sıhhi tesisat (lavabo, eviye, küvet, klozet, ısıtıcı), alanlar, yerler şeklindedir. Komutların çalıştırılması sonucunda gerçekleştirilen tasarıma ait çizim bilgisi komuta ait katmanda; inşaat hesaplan, uzman eleştirmenler malzeme ve maliyet hesapları için gerekli bilgi bilgi aktarma kütüklerinde yaratılmaktadır. îmar Yönetmeliği Uzman Sistemi prototipinin projeyi imar yönetmeliğine göre kontrol etmesi, eksiklerin tamamlanması ve eksiklerin düzeltilmesi için uyarılar vermesi öngörülmüştür. Sistem EXSYS uzman sistem geliştirme aracı ve bu araçla yaratılan bilgi tabanından oluşmaktadır. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY There are many computer programs for architecture which can be applicable in every stage of building design. The computer applications in architecture include areas such as economic feasibility studies for building development, space planning, building appraisal, environmental design and building services, specifications, data handling and manipulation and graphics. CAD systems generally consist of basic graphic elements such as lines, circles, arcs etc.. Basic graphic elements can be grouped together and a new set of graphic elements are obtained. One can form layers of related elements. It is also possible to annotate, edit and file the drawings. The productivity of the architectural design and drafting process can be improved by a CAD system through creatîofi of the appropriate symbol libraries, customization of menus and automates of routine processes. A CAD system for architecture should be able to indicate the relationships between design objects and produce knowledge of the building performance. In order to improve the productivity of the building design processes DORCAD Computer-Aided Building System has been designed. The system is partially Implemented using AUTOCAD and AUTOLISP, dBasem, and EXSYS and runs on MS-DOS computers. The users of the system are the architect, the civil engineer and the contractor. For the architect the system provides easier drawing and produces knowledge of the building performance. The civil engineer gets the necessary information from the files produced by DÖRCAD and uses it for the calculations of the building static system. The system provides the contractor the ability to create the bill of materials and to estimate the building cost. The system is composed of three subsystems. Mimar (architect) subsystem consists of mimar (architect) commands and symbol library. Expert critics subsystem is an expert system prototype developed to critique the project according to İzmir design codes. Building material and cost subsystem gets the necessary information from data 50transfer files and creates the database of the building. The data Is used to calculate the cost of the building and to create the bill of materials. Mimar subsystem works with AutoCAD and Includes mimar (architect) commands. The commands are architectural elements such as column, beam, slab, wall, window, door, stairs, chimney, space, radiator, closet, elements of electrical system, elements of plumbing and spaces. When a design is developed by using the commands a drawing is created in the layer related to the command and the knowledge which is necessary for static calculations and cost calculations are stored in data transfer files. An expert system for tzmir design codes criticizes the project according to the rules, makes remarks to prevent mistakes and to complete the drawing. The system is composed of EXSYS expert system development tool and the knowledge base for the design code. 51