The Common foreign policy of the European Union
Avrupa Birliği'nin ortak dış politikası
  1. Tez No: 102400
  2. Yazar: DENİZ BALTACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
öz AB'nin dış politikasını anlamak için, dış politika konusunu, onun oluşmasına neden olan veya engelleyen nedenlerin araştırılması gerekir. AB kurulduğundan bu yana evrimsel bir dönüşüm geçirmektedir. Bu süreç ise, diğer alanlarda olduğu gibi dış politika alanında da birlik içinde, hükümetlerarasıcılık ve ulus üstücülük yaklaşımlarının bir arenası olarak kullanılmıştır. Toplulukta, politik bit entegrasyon için ilk teşebbüs ellilerin başında yapılmıştır. Bu alanda entegrasyon Avrupa Politik İşbirliği ile başlamış ve doksanların başında da Maastncht Antlaşması ile Ortak Dış ve Güvenlik Politikasına dönüşmüştür. Ancak zamanla, Antlaşmanın, meydana gelen sorunları çözmekte yetersiz kaldığı görüldü. Böylelikle Amsterdam Antlaşması Maastncht Antlaşmasının yerini aldı. Ama iç ve dış olaylar Birliğin ön gördüğünden daha hızlı geliştiği için Aralık 2000 de Nice Antlaşması imzalandı. Sonuç olarak, dış politika konusu üye devletler için çok önemli ve bu konu üzerindeki egemenliklerini kaybetmemek için hükümetlerarasıcılık görüşünü takip etmeyi tercih etmektedirler. Ancak yıllar geçtikçe bu yaklaşım ulus üstücülük karşısında gerileyecek ve AB'nin dış politikası iç ve dış gelişmelerle şekillenecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For understanding the foreign policy of the EU, the foreign policy concept and the factors for having such a policy or the ones to prevent it must have been examined. The EU has an evolutionary transformation since it has been established. This ongoing process had been used as an arena between the intergovernmentalist and supranationalist approaches which is also available for the foreign policy area of the Union. The first attempt to have political integration had made early Fifties in the Community. The integration on this area has started by the EPC, and it transformed to CFSP at the beginning of the nineties by the Maastricht Treaty. As the time passed the events showed that the Treaty could not probably response the problems. Hence the Amsterdam Treaty has taken the place of the Maastricht Treaty. But internal and external events had gone in the presence of the Union and the Nice Treaty ratified by the Members of the Union in December 2000. As a result, the foreign policy area is very important for the Member States and they do not want to loose their sovereignty over it so they prefer to follow the intergovernmentalist approach. But as the years passed it will be lost ground against supranationalist approach and as an ongoing process the common foreign policy of the EU is shaped by the external and internal challenges. The people of the Union work for the fully integrated Union on every subject.