Avrupa Birliği'nin ortak dış politikası ve güvenlik politikası
The Common foreign and security policy of the European Union
  1. Tez No: 100208
  2. Yazar: GALYM ZHUSSSİPBEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN ARSAVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Avrupa kıtasında 25 yıl aralıkla devam eden iki dünya savaşından sonra, Avrupa Birliğimin“Kurucu Ataları”Avrupa'da yeni savaşın önünü almak ve birleşik bir Avrupa kurmak amacıyla Avrupa bütünleşme sürecini başlatmıştır. Dış politika alanındaki bütünleşme çabaları, 1950'lerin başında Sovyet yayılmacılığına karşı Avrupa'nın askeri ve ekonomik gücünü arttırmak amacıyla başlamıştır. Bunun sonucunda uluslarüstü nitelikte Avrupa Savunma Topluluğu ve Avrupa Siyasi Topluluğu'nu kurma denemesi yapılmıştır. Fakat o günün şartlarında söz konusu girişimler başarısızlıkla sonuçlanmıştır. AET Antlaşması dış politika Ue güvenlik politikası konularını Topluluk yetkileri dışında bırakmıştır. 1970 yılında oluşturulan ve Topluluktan ayrı, fakat Topluluğa paralel bir şekilde işleyen Avrupa Siyasi İşbirliği mekanizmasıyla, dış politika alanında hükümetler arasında daha derinlemesine bir eşgüdümün sağlanması amaçlanmıştır. 1990'lann başmda Avrupa kıtasında yaşanan köklü değişikliklere hazırlıksız yakalanan AT, bu istikrarsız ortama Maastricht Antlaşmasının Ortak Dış Politika ve Güvenlik Politikası konusunda getirdiği düzenlemelerle uyum sağlamaya çalışmıştır. Maastricht Antlaşmasıyla oluşturulan ODGP, Topluluktan ayrı ve hükümetlerarası nitelikte bir“sütun”(pillar) olarak düzenlenmiştir. Maastricht ve Amsterdam Antlaşmalarında yer alan ilgili hükümlerden, Avrupa ortak dış politikasının;“entegrasyon”(integrative) konseptinden çok,“işbirliği”(cooperative) konseptine dayandığı anlaşılmaktadır. Dolayısıyla, dış politika konusu yalan gelecekte ulus- devletin bir işlevi olmaya devam edecektir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Avrupa Birilği Kazakistan'a yönelik ortak bir dış politika oluşturmaya başlamıştır. Bu bağlamda Kazakistan, AB'nin Orta Asya bölgesindeki en önemli siyasi ve ekonomik ortağı konumuna gelmiştir. Kazakistan'ın sürdürdüğü reformlara AB'nin gösterdiği çok yönlü destek, 1999 yılında yürürlüğe' giren Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması, enerji kaynaklarının işletilmesi ve pazarlanması konuları, Kazakistan'a yönelik Avrupa ortak dış politikasının genel çerçevesini belirleyecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The founding fathers of the European Union, having been through the horrors of two world wars, conceived of the European integration as necessary and indespensable process towards a united Europe. European cooperation in foreign policy began in 1950's, based on the idea that Europe should strengthen its military and economic potential against an increasing Soviet threat. The outcome of this were supranational but the short- lived European Defence Community and European Political Community. The foreign and security policies were left outside Community competency by the Rome Treaty. European Political Cooperation system, which was established outside but parallel to the mechanism of the EC can best be defined as a process of information- sharing, consultation and common action among the twelve member states of the EC. EPC left foreign policy untouched, as one of the key domains of the nation state. İn early 1990's Member States made a fundamental attempt to transform the EPC system into a Common Foreign and Security' Policy and create the European Union as a fully capable foreign policy actor. However the CFSP established by Maastricht Treaty has fallen far short of the expectations of its founders. The limitations of the CFSP have been all too apparent. At the present the EU consists of 15 well- established nation states, for each of whom foreign policy is a key symbol of identity and sovereignty. And in foreseeable future foreign policy will leans more forward the nation state than toward the EU. After the collapse of the Soviet Union the Europe began to develop a common foreign policy to Kazakhstan. The main components of this policy are expected to be an economical and technical assistance, Partnership and Cooperation Agreement entered into force in 1999 and the Europe's interest in promoting and exploiting the region's vast oil and natural gas reserves, especially in Caspian region.