Keman sağ el tekniğinin Galamian ve Rus okullarından örneklerle incelenmesi
Examining the violin right hand technigues in Galamian and Russian schools
  1. Tez No: 102407
  2. Yazar: BAHAR BİRİCİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. CEYDA UZGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Araştırmamda, Keman Sağ El Tekniğini, Rus ekolünün önemli keman pedagoglarından ve kendi tecrübelerimden yararlanarak örneklerle incelemeye çalıştım. Bugüne kadar sağ el tekniği ile ilgili Türkçe kapsamlı bir kaynak olmaması beni bu araştırmayı yapmaya yöneltti. Çalışmamda, yay tekniğinin oluşması ve gelişmesinin kapsamlı bir çalışmayı gerektiğinden bahsettim. Yay tutuşunun, sağ el hareketlerinin, ve yay şekillerinin oturması için yapılması gereken bazı çalışmaları daha iyi anlaşılabilmesi için gerek resimlerle, gerekse nota örnekleriyle anlatmaya çalıştım.“? Sağ El Hareketleri ”adlı bölümde yaym değişik kısımlarındaki hareketlerini, el ve kolun pozisyonlarım yine örneklerle inceledim. Galamian ve Rus Okullarından Örneklerle Sağ El Tekniğini ele alan bu yüksek lisans tezimde kaynaklardan el verdiğince yararlanmaya çalıştım. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY In my research, I did try to examine violin right hand techniques according to the samples from important violin pedagogs belonging to Russian ecole, and my experience. Because of the absense of wide scope Turkish publication related with violin right hand technics, I have chosen to make this research. This research covers the thought of the progress on bow technique requires a wide scope work. I did try to explain the studies necessary to develope the ability of right hand to hold, to move the bow, with pictures and notes to provide the better understanding. In the part named with“ Right Hand Movements ”, I did examine the movements of the different parts of bow and the positions of the arm and the hand. I did examine Right Hand Tecnique With Samples Belonging to Russian and Galamian Schools. In this master degree theasis which covers the right hand technique, I benefit, as much as possible, from related sources. 45