Kreutzer etütleri üzerine teknik inceleme ve öneriler
Technical research on kreutzer violin etudes and suggestions
- Tez No: 254805
- Danışmanlar: DOÇ. CEYLAN KABAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Keman Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışmada, ünlü besteci ve keman virtüözü Rodolphe Kreutzer'in (1766-1831) 42 keman etüdü (Kreutzer Metodu) teknik olarak incelenmekte, verilen bilgilerle birlikte öneriler sunulmaktadır. Bilgiler genel çalışma biçimleri ışığında verilmektedir. Yapılan incelemelerde etütlerin her biri, sahip oldukları teknik özelliklere göre sağ ve sol el tekniği bakımından değerlendirilmiş, çalıştırdıkları teknik davranışlara göre başlıklar altında toplanmıştır. Çalışma sırasında çalıcının karşısına çıkabilecek problem veya zorlukların neler olabileceği ve bunların üstesinden gelinmesini kolaylaştıracak fikir ve yöntemlerin belirlenmesi üzerinde durulmuştur.Tüm dünyada çalışılan bu metot, çeşitli ünlü kemancılar tarafından düzenlenmiş ve çeşitli yayımcılar tarafından yayımlanmıştır. Bu çalışmada etütler, `Edmund Singer' (1831-1912), `Friedrich Hermann' (1828-1907) ve `Ivan Galamian' (1903-1981) düzenlemeleri üzerinden incelenmekte ve örneklenmektedir.İnceleme sonunda etütlerin birden fazla teknik hareketi içerdiği ve bu teknik hareketlerin çoğunun metotta yer alan başka etütler üzerinde de çalıştırılarak pekiştirildiği saptanmıştır. Metodun bütününün ise, keman tekniğinde yer alan temel hareketlerin pek çoğunu çalıştırdığı görülmektedir.Bu çalışmadan yararlanan kişinin, etütlerin her birinin kendi içinde genel olarak hangi davranışları çalıştırdığını kolaylıkla tespit etmesi, önerilerle ise öğrenme sürecinde daha verimli sonuçlar elde etmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper overviews 42 violin etudes (Kreutzer?s Method) written by Rodolphe Kreutzer, the famous composer and violin virtuoso (1766-1831). It provides a technical analysis of the etudes, along with some recommendations for implementing the corresponding techniques required. Each etude is assessed in the context of right arm techniques and left hand finger practices. Sections explain the techniques required by the etudes. The paper also investigate the potential difficulties that may arise during the installment of the etudes, and to discuss concepts that may help violinist overcome these difficulties.The method presented in this paper is developed by several famous violinists. It has been published many times, and studied worldwide. The analysis and examples are based on `Edmund Singer? (1831-1912) `Friedrich Hermann? (1828-1907) and `Ivan Galamian? (1903-1981) editions.The analysis results indicate that etudes require various techniques, and could be improved by studying other etudes in the method. The method, as a whole, invokes most of the basic fundamental techniques for violin.This paper aims to offer a practical guideline to the violinists, in which the required techniques for each etude are discussed in detail, with some recommendations, in order to facilitate the overall learning process.