Pierre Gavinies'nin 24 etüdü'nün keman tekniğine katkıları
Investigation of the contributions of Pierre Gavinies' 24 etudes to violin technique
- Tez No: 862369
- Danışmanlar: PROF. FATMA CEYLAN KABAKCI
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Etütler, icracıların teknik gelişimine katkı sağlayan ve aynı zamanda müzik becerilerinin gelişimi için önem taşıyan temel materyallerdir. İçerdikleri teknik ve müzikal ögelerle icracıların çalgı eğitiminde önemli bir işleve sahiptir. Keman eğitiminde, sağ ve sol el tekniğinin senkronizasyonunun sağlanabilmesi için, etüt ve eser analizlerinin sağ ve sol elde ayrı ayrı yapılarak teknik zorlukları saptayan bir çalışma modeli oluşturulması, etüdün müzikal ve teknik anlamda doğru yorumlanmasına yardımcı olacaktır (Delikara, 2013). Ünlü İtalyan keman virtüözü Giovanni Battista Viotti (1755-1824) tarafından“Fransızların Tartini”si olarak nitelendirilen 18. yüzyıl kemancı ve bestecisi Pierre Gavinies'nin (1728-1800) solo keman için hazırladığı 24 etüdü, keman icracılarının sağ ve sol el gelişimine katkı sağlayacak önemli teknik çalışmalar içermektedir.“Yirmi dört etüt koleksiyon”akımını başlatan bu çalışmanın 1794'te yazıldığı varsayılmakta ve 1800 yılı civarında yayınlandığı bilinmektedir. P. Gavinies etütlerini“matine”olarak isimlendirmiştir. Fransızca kökenli bu sözcük gündüz vakti anlamına gelmektedir. Dolayısıyla, P. Gavinies'nin bu etütleri sabahları çalışılması gerektiğini vurguladığı düşünülmektedir (Cottin-Rack, 2007). Marie K Stolba (1919-2005), bu etütlerin teknik olarak sol el esnekliğini ve yay kontrolünün geliştirilmesi için tasarlanmış çalışmalar olduğunu düşünülmektedir. (Stolba,1979). P. Gavinies'nin 24 etüdü, serbest formda ve doğaçlama bir karakterde yazılması bakımından etütten daha çok kapris formuna yakındır. Kapris formu, biçim olarak oldukça özgür ve canlı bir karaktere sahip bir müzik parçasıdır. Etütler genellikle canlı tempolarla yazılmış, akıcı ve melodik ögeler içermektedir. Etütlerdeki çoğu pasajlarda uygulanan tel atlamaları, çeşitli arşe bağları, tel geçişleri ve sol el ekstansiyon hareketleri ile, keman icracılarına, sağ ve sol el için yazılan farklı teknik zorlukları aynı anda sunmaktadır.Gavinies etütleri, sadece teknik zorlukları içeren çalışmalar değil, aynı zamanda melodik yapılar da içeren çalışmalar sunar. Gavinies 24 etüdün 2 keman olarak düet şeklinde basılmış bir edisyonu daha vardır. Fransız besteci Henri Marteau (1874-1934) P. Gavinies'nin 24 etüdüne 2. Keman eşlik partisi bestelemiştir. Eser 1909 yılında Steingraber Verlag adlı edisyonda basılmıştır.
Özet (Çeviri)
Etudes are basic materials that contribute to the technical development of performers and are also important for the development of musical skills. They have an important function in the instrument training of performers with the technical and musical elements they contain. In violin education, in order to ensure the synchronization of right and left hand technique, etude and piece analyses should be performed separately in the right and left hand, and a working model that identifies technical difficulties should be created, which will help the etude to be interpreted musically and technically correctly (Delikara, 2013). The 24 etudes for solo violin prepared by the 18th century violinist and composer Pierre Gavinies (1728-1800), described as the“Tartini of the French”by the famous Italian violin virtuoso Giovanni Battista Viotti (1755-1824), contain important technical studies that will contribute to the right and left hand development of violin players. It is assumed that this work, which started the“twenty-four etude collection”movement, was written in 1794 and is known to have been published around 1800. P. Gavinies named his etudes“matinee”. This word of French origin means daytime. Therefore, it is thought that P. Gavinies emphasized that these etudes should be studied in the morning (Cottin-Rack, 2007). Marie K Stolba (1919-2005) believes that these etudes are technically designed to improve left hand flexibility and bow control. (Stolba, 1979). P. Gavinies' 24 etudes are closer to the caprice form than to the etude in that they are written in a free form and improvisatory character. The caprice form is a piece of music with a very free and lively character. Etudes are usually written in lively tempos and contain flowing and melodic elements. The string skips, various string bindings, string transitions and left hand extension movements applied in most of the passages in the etudes present violin players with different technical challenges written for the right and left hand at the same time. The Gavinies etudes present not only technical challenges but also melodic structures. There is also an edition of the Gavinies 24 etudes for 2 violins in duet form. The French composer Henri Marteau (1874-1934) composed a 2nd violin accompaniment to P. Gavinies' 24 etudes. The work was published in 1909 in the Steingraber Verlag edition.