Püskürtmeli kurutucuda meyan şerbetinin dinamik ve fiziksel özelliklerinin ürüne etkisi
- Tez No: 10252
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ÇAKALOZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Bu çalışmada, püskürtmeli kurutucuda püskürtme basıncının, besleme hızının, beslemenin vizkozite ve yüzey geriliminin, meyan tozunun yığın yoğunluğuna, kütlesel ortalama parçacık çapına, rengine etkisi ince lenmiştir. Meyan tozunun yığın yoğunluğu besleme hızı, püskürtme basın cının artması ile artmış, şerbetin vizkozite ve yüzey geriliminin artması ile azalmıştır. Ürünün kütlesel ortalama parçacık çapı ise püskürtme basıncı, besleme hızının artması ile küçülmüş, meyan şerbe tinin vizkozite ve yüzey geriliminin artması ile büyümüştür. ABSTRACT In this research, in the spray drier the effects of feed flow rate, the pressure of atomization, feed viscosity and surface tension on bulk density, mean mass particle diameter, colour of liquorice powder have been stutied. It was observed that the bulk density of liquorice powder increased with the increasing feed rate, the pressure of atomization and decreased with the increasing extract viscosity and surface tension. The mean mass particle diameter of liquorice powder decreased with increasing the pressure of atomization and feed rate, and increased with increasing viscosity and surface tension of liquorice extract.