Kamuya yönelik vergi teşvik ve korumaları
Tax incentives and shelters for public sector
- Tez No: 102517
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURETTİN BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET KAMUYA YÖNELİK VERGİ TEŞVİK VE KORUMALARI Kamu idareleri, hukuki statüleri, işlevleri ve faaliyet alanları itibariyle farklı mali yapılanmaya sahiptir. Kamu idarelerinin mali yapılanmaları gelir türleri ve harcama alanlarına göre şekillenmektedir. Ülkemizde kamu hizmeti gören ve hizmetlerini vergilerle finanse eden kamu idareleri, hizmetlerini kısmen kamu gelirleriyle kısmen de iktisadi faaliyetleri sonucunda elde edilen gelirlerle karşılayan kamu idareleri, kamu hizmetini ifa ederken bu hizmetlerin bazılarından özel gelir elde eden kamu idareleri ve iktisadi alanda faaliyet gösteren iktisadi birimler bulunmaktadır. Kamu idareleri, mali yapılarına göre, genel bütçeli daireler, katma bütçeli idareler, özel bütçeli idareler, bağımsız bütçeli idareler ve özerk bütçeli kamu iktisadi teşebbüsleri olarak sıralanmaktadır. Tüzel kişiliğe sahip bu idarelerin yanı sıra bu idarelerin bünyesinde ya da bu idarelere bağlı olarak faaliyet gösteren döner sermayeli işletmeler ile fonlar da ayrı bir mali yapılanma olarak karşımıza çıkmaktadır. Türk vergi sisteminde, prensip olarak, vergiye tabi bir faaliyette bulunmaları halinde, kamu idarelerinin de vergilendirilmesi kabul edilmiştir. Ancak gerek vergi kanunlarında, gerekse vergi kanunları dışındaki kanunlarda, kamu idarelerine yönelik olarak teşvik ve koruma karakterli çok sayıda istisna ve muafiyet hükmüne yer verilmiştir. Türk vergi teşvik sisteminin, vergi teşvik araçlarının çok sık değişikliklere konu olması, etkinlik analizi yapılmaması, yönetim maliyetini arttırıcı nitelikte olmaları, karmaşık bir yasal yapıya dayanması, vergi teşvik ve koruma önlemlerinde araç-amaç uyumunun yeterince sağlanmamış olması gibi olumsuz özellikleri bulunmaktadır.11 Vergi kanunlarında ve diğer kanunlarda yer alan vergi teşvik ve koruma önlemlerinin belirli bir sistem içerisinde düzenlenmediği ve vergi sisteminin sadeliğini ve basitliğini bozucu nitelikte etki yaptığı görülmektedir. Vergi teşvik ve koruma önlemlerinin Türk vergi sisteminde yarattığı karmaşıklık, kamuya yönelik vergi teşvik ve korumaları alanında daha yoğun bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla vergi teşvik ve korumalarının vergilendirme prensipleri çerçevesinde yeniden düzenlenmesi zorunlu hale gelmiştir. Vergiye tabi bir faaliyette bulunmayan kamu idareleri doğal olarak vergilendirme dışında kalmaktadır. Vergiye tabi bazı kamusal nitelikli faaliyetlerin, sosyal amaçlarla vergilendirme dışında bırakılmaları, genel olarak farklı düzeylerde de olsa benimsenmektedir. Kamu idareleri ile özel sektör işletmeleri arasında vergi eşitliğini sağlamak üzere, vergiye tabi faaliyette bulunmaları halinde, kamu idarelerinin de vergilendirilmesi gerekmektedir. Bu noktada, döner sermayeli işletmeler ile kamu iktisadi teşebbüslerinin vergilendirme karşısındaki konumu önem taşımaktadır. Kamu sektörü ile özel sektör arasında vergilendirme ve rekabet eşitliğinin sağlanması için kamu iktisadi teşebbüsleri ile döner sermayeli işletmelerin ayrıcalıklı bir konuma sahip olmasının önlenmesi, diğer yandan tüm kamu idarelerinin vergi kanunları karşısındaki ayrıcalıklı konumlarından yararlanarak vergilendirilmesi gereken faaliyetlerinin vergilendirme dışında kalmasının önlenmesi gereği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY TAX INCENTIVES AND TAX SHELTERS FOR PUBLIC SECTOR Public administrations have different financial structures according to their respective legal status, functions, and fields of activity. Financial structures of public administrations take shape on the basis of their revenue types and fields of expenditure. In our country, there are public administrations which render public services and finance their services through taxes, public administrations which finance their services partly through public revenues and partly through the revenues from their economic activities, public administrations which obtain special revenues from certain services they render, and economic units which operate in the economy. Public administrations are categorized as general budget administrations, annexed budget administrations, special budget administrations, independent budget administrations and state economic enterprises. Besides these administrations which are legal entities, there are revolving fund enterprises and funds, which operate under the body of, or are attached to these administrations and have different financial structures. In the Turkish tax system, in principle, the taxation of public administrations which carry out activities subject to taxation, has been adopted. However, both in tax laws and in certain other laws, there are several provisions relating to tax exemption aiming at providing incentives and shelters to public administrations. The frequent changes in tax incentive instruments, the absence of effectiveness analysis, the fact that they increase managerial costs, the complex legal structure of the system and the absence of full instrument- purpose harmony in the incentive and sheltering measures are the undesirable aspects of the Turkish tax incentive system.IV Apparently, the tax incentive and sheltering measures set out under tax laws and other laws are not established within the context of a certain system and therefore damage the purity and comprehensibility of the tax system. This complexity in the Turkish tax system caused by the tax incentive and sheltering measures is of further significance in incentives and shelters for the public sector. Hence, it is essential to reestablish the tax incentives and shelters within the framework of taxation principles. Naturally, public administrations which do not carry out activities subject to taxation are not within the scope of taxation. That certain public activities which are subject to taxation are not included within the scope of taxation, is generally adopted, though at different levels. With a view to ensuring tax equity between public administrations and private sector enterprises, public administrations, as well, must be put under the scope of taxation provided they carry out activities subject to taxation. Here, the taxation of revolving fund enterprises and public economic enterprises is of utmost importance. In order to ensure equity between the public sector and the private sector in terms of taxation and competition, concessions to public economic enterprises and revolving fund enterprises must be annulled, while preventing public administrations from abusing their advantageous status regarding tax laws so as to keep their activities which must be subject to taxation, out of the scope of taxation.