İbn Sina felsefesinde madde ve suret
- Tez No: 102581
- Danışmanlar: PROF.DR. BEKİR KARLIĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Tez çalışmamızda ele aldığımız madde ve suret kavranılan Yunan filozofların düşüncelerinden günümüze kadar gelen araştırmaların temelini teşkil etmiş olup felsefe tarihinde önemli bir yere sahiptir. Madde ve suret kavranılan her ne kadar Yunan filozoflan tarafından çeşitli şekilde ortaya atılmış ise de Aristoteles tarafından sistematik hale getirilmiştir. Bundan dolayı, birinci bölümde Aristoteles felsefesinde madde ve suretin yeri ve önemi incelenmiştir. Aristoteles ay-altı ve ay-üstü âlem diye adlandırdığı hiyerarşi bir sistemine ait olan şeylerin birer varlık olarak madde ve surete sahip olup olmadıklarını, eğer sahip ise ne şekilde, eğer sahip değilse de nedenini gibi çeşitli yönden ele alarak teferruatlanyla ortaya koymaya çalışmıştır. Bu kavramlar, aynı zamanda Yunan felsefesinden nasibini almış olan İslam felsefesinde de büyük bir önem taşımaktadır. Platon ve Aristoteles'in ortaya koyduklan sistemi geliştirerek büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Çalışmamızın esas kısmını teşkil eden ikinci bölümde de İslam felsefesini sistematik hale getiren büyük filozof İbn Sina felsefesine yer aynlmıştır. İbn Sina, Platon ve Aristoteles felsefesinden yola çıkarak madde ve suret kavramlanna geniş yer ayırmaktadır. İbn Sina' run en büyük özelliklerinden biri de her iki filozofun felsefe sistemini uzlaştırarak bir varlığın ne şekilde var olduğunu ve varlıkta madde ve suretin önemini ortaya koyduğu el-llâhiyyât, en-Nefs, et-Tabi 'yyât ve en-Necât gibi bir çok esirinde incelemiştir. 64
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main point of my thesis is a concept of matter and form has a main place in the history of philosophy as a foundation of study since Greece philosophers' thought. Even, the concept of matter and form was made suggestion by Greece philosophers they were systematically put in order by Aristotle. That's why, at the first part the place and importance of matter and form in the philosophy of Aristotle was studied. Aristotle tried to explain all details, if all things which due to eternal and non-eternal universe possess matter and form as a singly being or not. At the same time these concepts have a main place at the Islam philosophy as it is used in Greece philosophy. They developed the system, which is bought to being by Plato and Aristotle. The second part includes great philosopher Ibn Sina (Avicenna)'s philosophy, which is systematically put an order the Islamic philosophy. On the basis of Plato and Aristotle's philosophy, Ibn Sina payed more attention to concept of matter and form, he took charge details of these concepts in work as al-îlâhiyyât, al-Nafs, al-Tabi'yyât and al-Najât... 65