İbn Sina felsefesinde zaman meselesi
Time issue in İbn Sina philosophy
- Tez No: 207338
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalısmada ?bn Sina'nın zaman meselesine iliskin görüsleri değerlendirilmistir. Konunun daha iyi anlasılabilmesi için Antikçağ Yunan filozofları ve ?slâm düsünürlerinin görüsleriyle mukayeseli olarak incelenmistir. Bu bağlamda çalısmamız, ?bn Sina temel alınarak ve karsılastırmalı bir metot izlenerek ortaya konulmustur. Çalısmanın giris bölümünde zaman ve onun, varlığın ortaya çıkısı ile ilgisi, Antikçağ Yunan filozofları ve ?bn Sina öncesi ?slâm düsünürleri açısından kısaca değerlendirilmistir. Çalısmanın birinci bölümünde ?bn Sina'nın zaman meselesi çerçevesinde kullandığı bazı kavramlar analiz edilmistir. Bu çerçevede zaman, sermed, dehr, süre ve an kavramları incelenmistir. Çalısmanın ikinci bölümünde ?bn Sina felsefesinde zaman kavramının yeri ve önemini ortaya koymak üzere, öncelikle zamanın tanımı ve mahiyeti üzerinde durulmus, kısımları hakkında da bilgi verilmistir. Daha sonra ise zaman ezelîlik, ebedîlik, süreklilik, durağanlık, görelilik ve ebedîlik açısından incelenmistir. Yine zaman, varlık türleri açısından incelenmis, varlık ve hareket kavramlarıyla iliskisi bağlamında ele alınmıstır. ?bn Sina'ya göre zaman Aristoteles'te olduğu gibi hareketin ölçüsüdür. O, zamanı, varlık türleri açısından dehr, sermed ve zaman olarak üç farklı sekilde ele alırken, öncelik-sonralık iliskisi açısından ise geçmis, simdi (an) ve gelecek olmak üzere tasnif edip incelemistir. Ona göre zaman maddî bir varlığa sahip olmayıp kesintisiz olarak art arda gelen an'ların vehimde algılanması sonucu var olmak suretiyle, vehmî bir varlığa sahiptir. Zaman, baslangıcı açısından, hareketin ölçüsü olması ve Tanrı'dan zat bakımından sonra olan hareketin de ezelîliği nedeniyle ezelî bir nitelik tasır. ?bn Sina'ya göre zaman diğer yönden bilfiil sonludur. Çünkü ölçtüğü doğrusal hareket mekânda gerçeklesmekte olup, mekân ise maddî olması nedeniyle sonludur. Ancak ona göre mekân ve zaman açısından ebedîlik zihinde bilkuvve olarak mümkündü
Özet (Çeviri)
In this study, Ibn Sina?s outlook on time issue has been evaluated. The opinions of Greek antiquity philosophers and Islamic thinkers have comparatively been studied. In this context, our study has been put forward by following a comparative method and dealing with the outlook based on Ibn Sina. In the introduction, time and his relationship with existence have briefly been evaluated in view of Greek Antiquity philosophers and Islamic thinkers before Ibn Sina. In the first part of the study, some concepts, framed with the time issue used by Ibn Sina have been analyzed. With this frame time, Eternity (The eternal presence of God), world, period and the moment (The ever present eternity of God) have been studied. The second part of the study, first of all the explanation and the essence of time have been considered by putting forward the plays of time concept in Ibn Sina?s philosophy, and the knowledge about its parts have also been given. After that, time has been searched in view of past eternity, eternity, continuity, stability and relativity. Nevertheless, time has been searched in view of species of being and it has been considered in the context of the affairs with being and movement. According to Ibn Sina, time is the criterion of movement as in Aristotle?s?. He has considered time in three different parts such as eternity, world and period and has classified the past in view of the relationship of precedence and eternity the moment (now) and future and searched these. To him, time has not got a worldly being, but has got an imaginary being as a result of continuously endless moments have been understood in an imaginary shape. Time, in view of its beginning, conveys an eternal characteristic because it is the criterion of the movement and the movement which comes after God in point of being is also eternal. According to Ibn Sina, time, in other words, is actually finite. The space is finite because of its materiality, for the linear movement, which it gets, is realized in its space so it has an end. However, according to him, eternity, in point of space and time is possible as virtual one.