Achillea L. genusuna ait bazı türlerin anatomik ve fizyolojik özellikleri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 10265
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
-38- \l- ÖZET Bu çalışmamızda ülkemizde ve dünya da yayılış gösteren ve tıbbi değer taşıdıkları genellikle kabul edilen Asteraceae (Campositae ) familyası üyesi Achillea L. genusunun A. millefolium L., A. multifida (DC) Boiss., A. f ilipendulina Lam., A. clypelata Srn. in Sibth. and Sm., A. Asplenifolia UJent. türlerinin bazı anatomik özellikleri gözlenmiştir. Ayrıca bu türlerin akenlerinin ışıklandırmaya ve tuzluluk derecelerine bağlı alarak gösterdikleri çimlenme davranış ları ile ilgili fizyolojik özellikleri araştırılmıştır. Anatomik gözlemler, Achillea L. genusunun 5 türünün kök gövde ve olgun yapraklarından el ile alınan kesitler üzerinde yapılmıştır. Saydamlaştırma ve boyama için kesit lere Bar t ur reaktifi uygulanmıştır. İncelediğimiz türler anatomik açıdan büyük ölçüde benzerlikler göstermektedirler. Köklerde ksilem dört kollu (tetraark) yapılıştadır. Kök ve gövde enine kesitlerinde flöem, tipik olarak dış taraftan sklerankimatik adacıklarla kuşatılmış durumdadır. İncelenen türlerin çok köseli yapıya sahip gövdele rinden alınan enine kesitlerde Korteks' in nispeten dar bir alan kapsadığı, iri hücrelerden oluşmuş endodermis tabaka sının oldukça belirgin olduğu gözlenmiştir. Tüm türlerin kök ve gövde korteks bölgelerinde parantimatik hücrelerin" ergastik maddeler içermedikleri belirlenmiştir. Beş Achillea türünün yapraklarının anatomik açıdan benzerlikler gösterdiği gözlenmiştir. Türlerin hepsinde yaprakların ekvifasial özellikte oldukları saptanmıştır. Yaprakların üst ve alt epidermislerinde amarillis tipi stomaların, üst ve alt epidermisin iç taraflarında ise palizat parankimasının yer aldığı gözlenmiştir. İncelediğimiz türlerin akenlerinin çimlenme davra nışları ile ilgili olarak yaptığımız fizyolojik gözlemlerle,günde 9 saat ışıklandırılma koşulunun en yüksek çimlenme yüzdesine neden olduğu belirlenmiştir. Sürekli karanlık uygulaması ise çimlenmeyi büyük ölçüde engellemiştir. Öte yandan incelediğimiz Achillea türlerinin, aken çimlenmeleri yönünden tuzluluğa çok duyarlı oldukları saptanmıştır. TEŞEKKÜR Bana tez konusunu veren ve tezimin her aşamasında teşvik ve yardımlarını esirgemeyen Sayın hocam Prof.Dr. Mahmut YAZGAlM'.a, çeşitli katkı ve yardımlarını gördüğüm Prof. Dr. Günnehir OfiUZ ve Doç. Dr. Kamil YÜREKLÎ'ye, bana çeşitli olanaklar sağlayan Tek. Güngör AY ' a ve teknik konularda yardımcı olan Berrin KARCI'ya, mikrof otoğraf i işlemlerini titizlikle gerçekleştiren Arş. Gör. Atakan SUKATAR'a, Botanik Anabilim Dalı ve Botanik Bahçesindeki tüm öğretim üyele rine ve teknik elemanlara teşekkürü bir borç bilirim.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Five species Df Achillea L. genus were observed by comparing according to the anatomical structure of their roots, stems and leaves. It uas determinated that these five species (A. millefolium L., A.multifida (DC) Boiss., A.f ilipendulina Lam., A.clypeolata 5m. in Sibth.and Sm., A.asplenif olia Went.) have a large anatomic similarity with each other. The folloujing are the results of the comparison; xylem in the root is four armed (tetra arc), phloem is surrounded by sclerenchymatic particles in the root and stem crosscut. The leaves have an equifasial structure. It uas determined that the highest degree of germination has been observed in nine hours of lighting in achenes of these species. It was also observed that these species exhibit a high degree of salt sensivity. Anatomical and physiological studies together wtih soil analysis of the samples supporting these plants have also been carried out.