Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Herbaryumu'ndaki (ANK) Achillea L. (Asteraceae) cinsinin revizyonu
The revision of the genus Achillea L. (Asteraceae) at Herbarium of Faculty of Science (ANK)
  1. Tez No: 779203
  2. Yazar: ELİF HATİCE EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL GEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Achillea L. cinsi Asteraceae familyasına dahil olup, Türkiye'de 50 tür ve 15 alttür ile (65 takson) temsil edilmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'nin en eski ve en büyük herbaryumu olan ANK Herbaryumu'ndaki Achillea L. cinsine ait 366 örnek incelenmiş ve bu örneklerin revizyonu yapılmıştır. Yapılan çalışmanın sonucunda, 39 tür ile 9 alttürün mevcudiyeti tespit edilmiştir. Bu örneklerin bir tanesi topotip (Achillea hamzaoglui Arabacı & Budak), bir tanesi paratip (Achillea adeniae Aytaç & M. Ekici), iki tanesi ise izotip (Achillea adeniae Aytaç & M. Ekici, Achillea baltae Duman & Aytaç)'tir ve 20 tür ile 3 alttür ise endemiktir. ANK Herbaryumu'ndaki Achillea L. cinsine ait taksonların etiket bilgileri, IUCN kategorileri, fitocoğrafik bölgeleri ve grid sistemindeki dağılışları tablolar hâlinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Achillea L. genus is included in the Asteraceae family and is represented by 50 species and 15 subspecies (65 taxa) in Turkey. In this study; 366 specimens of the genus Achillea L. in ANK Herbarium, which is the oldest and largest harbarium in Turkey, were examined and these specimens were revised. As a result of the study, the presence of 39 species and 9 subspecies was determined. One of these specimens is a topotype (Achillea hamzaoglui Arabacı & Budak), one is a paratype (Achillea adeniae Aytaç & M. Ekici), two are isotype (Achillea adeniae Aytaç & M. Ekici, Achillea baltae Duman & Aytaç) and 20 species and 3 subspecies are endemic. Label information, IUCN categories, phytogeographic regions, distribution in the grid system of the taxa belonging to the genus Achillea L. in the ANK Herbarium are given in tables.