Bodrum ve Gümüldür sahillerinde dağılım gösteren Cystoseira mediterranea sauvageu fasiesi üzerine kalitatif ve kantitatif araştırmalar
  1. Tez No: 10266
  2. Yazar: FAZİLET GÜLPERÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
26 8-ÖZET Ege Denizinin infralittoral zonunda yaygın olarak bu lunan C.mediterranea'nın oluşturduğu fasi esin biotasını belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmada, Bodrum ve Gümül dür sahillerinden toplam 10 örnekleme yapılmıştır. Örnekle me materyalinin değerlendirilmesi sonucunda 20 bitki, 115 hayvan türü olmak üzere toplam 135 tür saptanmıştır. Tür tesbi tinin yanında, bitkisel türler ve koloni o luşturan hayvansal grupların dışında kalan türlerin birey sayıları, ortalama bolluk ve ortalama kısmi baskınlıkları ile sistematik grupların Kalitatif Baskınlıkları belir lenmiştir. Tür zenginliği ve Kalitatif Baskınlık bakımından 47 tür ve %34.814 kalitatif baskınlık ileCrustacea'nm ilk sırayı aldığı bunu Polychaeta ve Mollusca'nm izlediği saptanmıştır. Birey sayısı, ortalama bolluk ve ortalama kıs mi baskınlık açısından Polyophthalmus pictus ' un 555 birey, 55.5 ortalama bolluk ve %0,1735 ortalama kısmi baskınlık ile ilk sırayı oluşturduğu, bu türü Musculus costulatus'un izlediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
27 SUMMARY Total of 10 samplings have been done for this study in Bodrum and GUmUldUr for determinating the biota of facies Cmediterranea which is found widely in the infra- littoral zone of Aegan coast, As a rqsult of, 135 species of made of 20 Thallophyta and 115 from various animal groups and 3188 individuals belonging systematic groups except Thallophyta, Cnidaria and Bryozoa have been counted. Beside the determinations of species of various groups the degree of presence, mean abundance, me an dominancy and qualitative dominancy of systematic groups have been calculated* According to the variety of species and qualitative dominancy, it was determined that Crustacea takes the first rank with 47 sp0 and %34.814 qualitative dominancy followed by Polycbaeta and Mollusca.When the total individual mean abundance and mean dominancy are c ons 1 dere d, Poly- ophthalmua pictus takes the first place in the species with 555 Individuals, the mean abundance of 55.5 and the mean domlnamoy of %0.1735, is followed by Musculus costulatus,