Kontrastlı dinamik MR-Mammografi ile tümör anjiyogenezinin değerlendirilmesi
Evaluation of tumor angiogenesis of breast lesions with contrast- enhanced dynamic MR-Mammography
- Tez No: 102693
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Mammografi ve/veya ultrasonografide kitle tesbit edilen 46 olgu, kontrastlı dinamik MR mammografi tekniği ile değerlendirildi. Lezyonların kontrast öncesi ve sonrası morfolojik özellikleri ile kinetikleri ve tümör anjiyogenezi arasındaki korelasyon araştırıldı. MR-mammografik incelemede; lezyonların lokalizasyon ve kontrastsız morfolojilerini tanımlamak amacıyla aksiyal planlı SE sekanslarını takiben, incelenen lezyonun tamamı kesit alanı içerisine girecek şekilde 3D FLASH sekansı uygulandı. Pre-kontrast 3D FLASH parametreleri kullanılarak, aksiyal planda her biri yaklaşık 30 sn süren 6 seri çekimden oluşan dinamik inceleme gerçekleştirildi ve post-kontrast görüntülerden, pre-kontrast görüntüler çıkartılarak substraksiyon görüntüleri elde edildi. Olgularımızın tümü cerrahi girişim ile histopatolojik tanı aldı ve 39 olguda malign, 7 olguda ise benign tümör tanımlandı. Malign lezyonlarda zaman-sinyal intensite eğrisi; 25 lezyonda tip A (%64,1), 9 lezyonda tip B (%23,1) ve 5 lezyonda tip C (%12,8) olarak değerlendirildi. Benign lezyonlarda ise 5 olguda tip C (% 71,4) ve 2 olguda tip B (%28,6) zaman-sinyal intensite eğrisi saptandı. Tip D sinyal intensite eğrisi hiç bir olguda tanımlanmadı. Malign kitlelerde ağırlıklı olarak heterojen ve periferik, fibroadenomlar da ise homojen kontrast tutulumu gözlendi. Malign kitlelerde ortalama MVD 23,46±5,07 iken, fibroadenomlarda 19,86±1,57 olarak hesaplandı. Malign kitleler ve fibroadenomların kontrastlanma paternleri ile intratümöral MVD ortalamaları karşılaştırıldığında malign kitlelerin damar sayıları fıbroadenomlara oranla daha yüksek bulundu (p=0.001). Sonuç olarak, kontrastlı dinamik MR-mammografi, meme kanseri tanısında oldukça duyarlı ve noninvazif bir radyolojik görüntüleme yöntemidir. Bu metodun 64temeli lezyonların kontrast tutulum hız ve yoğunluğunu kalitatif ve kantitatif olarak belirlemektir. Meme kanserlerinde prognozu simgeleyen vaskülarite ve kapiller permeabilite artışına dayalı anjiyogenez, hızlı MR görüntüleme tekniklerinde kontrast madde kullanılarak pratik olarak değerlendirilebilmektedir. 65
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF TUMOR ANGIOGENESIS WITH CONTRAST- ENHANCED DYNAMIC MR MAMMOGRAPHY 46 subjects, who were found to have mass lesions on mammographic and/or sonographic examinations were evaluated with contrast-enhanced dynamic MR mammography technique. The correlation between the tumor angiogenesis and kinetics with morphologic features before and after contrast administration were examined. During the MR-mammographic examination; to determine the location and morphology of lesions axial SE sequence was performed followed by 3D FLASH sequence which covered the lesions totally. Dynamic evaluation consisted 6 measurements each of which lasted for 30 seconds and parameters were identical with the pre-contrast 3D FLASH sequence. After that to reach out the subtraction images the post-contrast images were subtracted from the pre-contrast ones. All subjects, underwent surgery and got histopathologic diagnosis and in 39 subjects malignant and in 7 subjects benign tumors were detected. In malignant lesions, time- intensity curves were determined as, type A in 25 lesions (64,1%), type B in 9 lesions (23,1%) and type C in 5 lesions(12,8%). On the other hand, in benign lesions time-intensity curves were determined as type C in 5 subjects (71,4%) and type B in 2 subjects (28,67o). Type D time-intensity curve was identified in none of the subjects. In malignant masses predominantly peripherial and heterogeneous, and in fibroadenomas homogeneous contrast enhancement paterns were identified. In malignant masses the mean MVD was 23.46±5,07 and whereas in fibroadenomas it was calculated to be 19.8±1,57. The number of vessels in malignant lesions were 66found to be more than fibroadenomas when the contrast enhancement paterns and intratumoral MVD averages were compared (p=0.001). In conclusion; contrast enhanced dynamic MR-mammography, is a sensitive and noninvasive radiological imaging method in the diagnosis of breast cancer. The foundation of this method is to determine the contrast enhancement velocity and density of lesions both qualitatively and quantitatively. Vascularity which symbolize the prognosis of breast cancer and angiogenesis which depends on increase in capillary permeability can be practically evaluated with administration of contrast material and by means of fast MR imaging techniques. 67