Sıvı kristal faz geçişlerinin optik modülasyon yöntemi ile incelenmesi
  1. Tez No: 10274
  2. Yazar: RIDVAN KARAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Sıvı kristaller, moleküllerinin konum ve yönelim düzenlenmesine sahip olduğu akışkanlardır. Fiziksel özelliklerinde ortaya çıkan anizotropi, görsel amaçlı cihazların temelini oluşturan birçok olağanüstü elektrooptik olaylara neden olur. Son yıllarda, sıvı kristal ortamların akusto- optik ve visko-elastik özelliklerini incelemeye yönelik çalışmalara büyük bir ilgi oluştuğu gözlenmektedir. Bu amaca uygun olarak geliştirilen bir optik modulator deney düzeneği kullanılarak; teknolojik açıdan geniş öneme sahip iki kararlı sıvı kristal (8CB ve 80CB) bileşiğinde, yukarıda belirtilen özellikler incelenmiştir. Sıvı kristal örneklerin uygun yüzey etkinlik işlemi ile homeotropik yönelimi sağlanmış ve bu durum deney süresince konoskopik olarak kontrol altında tutulmuştur. Periyodik bir makaslama uyarımına maruz bırakılan sıvı kristal ortama tek-renkli çizgisel kutuplanmış ışık düşürülmekte ve ortamdan alınan optik modülasyonlar in uygulanan orijinal sinyallerle bir karşılaştırılması yapılmaktadır ölçümler her iki bileşik için nematik faz, T^ ve T^j faz geçişi sıcaklıklarını kapsayan geniş bir bölgede alınmıştır. Nematik fazda kg3 esneklik ve t5 zaman sabitlerinin tayin edilmesi ve N-A faz geçişinin ikinci 73dereceden olduğunun belirlenmesi deneyle sağlanan önemli sonuçlardır Son olarak, kullanılan bu tür bir yöntemle, anizotropik nitelikli ortamlardaki moleküler hareketlerin incelenmesinin mümkün olduğu kanıtlanmıştır. 74
Özet (Çeviri)
SUMMARY Liquid crystals are fluids which have positional and or ientational ordering of their constituent molecules. The resulting anisotropy of their physical properties produces many spectacular electro- opt ic effects which form the basis of display devices. In recent years, a great attention has been focused on the studies of the acousto-optic and visco- elastic properties of liquid crystal mediums. Using an optical modulator experimental set- up which is developed for this aim, the properties mentioned above have been investigated in two stable liquid crystal (BCB and 80CB) compounds which have wide technological importance. Liquid crystal samples have been aligned in homeotropic configuration with a proper surface treatment method and this state has been controlled conoscopical ly during the experiment. A monocromatic lineerly polariHed light has been striked on the periodically sheared liquid crystal medium and the optical modulations which are taken from it have been able to compared with the original signals applied. The measurments have been taken in a large scale which contains the nematic phase, T^q and T^i phase transitions for the two liquid crystals samples. The determination of the k33 elasticity and ts time 75constants in the nematic phase and the fact that N-A phase transition is a second order transition are the important results which are obtained from the experiment. Finally, it has been proved that this method can be applied to the anisotropic mediums in order to examine the molecular movements in it. 76