Bazı polar ikili sıvı karışımlarının radyofrekans bölgesindeki kayıp faktörünün konsantrasyon ve sıcaklıkla değişimi
- Tez No: 10275
- Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ ERDİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Dielektrik ler, elektrik ve elektronik devrelerinde yaygın bir şekilde kullanıldığı için önemli maddelerdir. Dielektri klerin permi tt i vi tesi statik bir alanda ölçüldüğünde madde moleküllerine ait dipol momentler hesaplanabilir. Bu ölçüm değişken bir alanda yapılırsa dielektriğin kayıp tanjantı, Q faktörü ve iletkenliği hesap lanab i lir. Bu çalışmanın amacı, bazı polar sıvı dielektr ikler in tgs kayıp faktörlerini hesaplamaktır. Bu çalışmada kullanılan alkollerin ikisi alifatik, biri aromatik yapıya sahiptir ve bu maddeler değişik konsantrasyonlarda polar olmayan benzende çözülmüştür. Düşük konsantrasyonlarda elektrik alanda moleküllerin dönmeleri sırasında ortaya çıkan kayıp faktörleri ile yüksek konsantrasyonlarda birbirine çok yakın moleküllerin dönmeleri sırasında oluşan kayıp faktörleri karşı laşt ır ı lmıştır. Her bir madde için tgs nın konsantrasyon ve sıcaklıkla değişim eğrileri verilmiştir. Ölçümlerin sonuçları madde yapısına ve madde moleküllerinin assosiyasyon mekanizmalarına göre tartışılmıştır. Bu çalışmada S-propanol, n-butanol ve benzyl alkol kullanılmıştır. Bu maddeler saf halde bile monomer, dimer ve trimerlerin karışımı şeklinde bulunabilirler. Bu çalışmanın sonucu bize, belirli sıcaklık ve konsantrasyon 48değerlerinde düz zincirli 2~propano 1. ve n-butanole ait tgs ların artan zincir uzunluğu ile arttığını göstermiştir. Bunun yanında, yuvarlak zincirli benzyl alkole ait tgs değerlerinin daha küçük olduğu bulunmuştur. tgs-f(t) eğrilerini incelenirse düşük sıcaklıklarda benzyl alkolde tgs değerlerinin arttığı, diğerlerinde assosiyasyonlar nedeniyle bazı dalgalanmaların oluştuğu gözlenebilir. Belli bir sıcaklık değerinden sonra dönmelerin tgs ya katkısı tamamen ortadan kalkar fakat indüksiyon dipolleri ortaya çıkar. Alçak ve yüksek sıcaklıklara göre oda sıcaklığında moleküllerin dönmeleri daha kolay olacaktır, sonuç olarak bu sıcaklık bölgelerinde kayıplar düşüktür. Oda sıcaklığının üzerinde düz zincirli moleküller A~tipi assosiyasyona geçtikleri için moleküller küresel sekil alırlar. Dıs alan etkisinde moleküllerin dönmeleri daha kolay olacağı için bu, kayıpta bir düşmeye neden olacaktır. tgs=f(Cp) eğrileri incelenirse her bir maddenin düşük konsantrasyonlarda kayıplarının daha düşük olduğu gözlenir. Konsantrasyon artarsa, bazı moleküller B-tipi assosiyasyon oluştururlar. Bu şekilde oluşan büyük moleküller tgs kayıplarını arttırır. Yüksek konsantrasyon bölgelerinde kayıplar azalır, bu azalmayı A-tipine dönüşen molekül assosiyasyonlar inin oluşturduğu düşünülmüştür. 49Sonuçta, tgS kayıplarının sıvı karışımların artan konsantrasyonu ile arttığı fakat ölçümler sırasında moleküller arasında assosiyasyonlar ın oluşabileceği anlaşılmıştır. Sonuçlar değerlendirilirken bu faktörün göz önüne alınması gerekmektedir. Ayrıca bu çalışmada, statistik karışımlar için geçerli olan Wiener eşitsizliğinin, Lichtenecher- Rother ' in“Logaritmik Karışımlar Kanunu”nun ve Van Beek eşitliğinin de geçerliliği kontrol edilmiştir. Deney yapmaksızın sonuca ulaşmak için kullanılması gereken teorik metodların içinde Van Beek 'e ait olanın daha kullanışlı olduğu görülmüştür. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY The dielectrics are very important materials since they are widely used in electricity and electronic circuits as insulators. When the permittivities of dielectrics is measured in a static field, the dipol moments of the molecules with in the material can be calculated. If this measurement is carried out in a varying field then the loss tangent, Q factor and the conductivity of the dielectric can be calculated. The purpose of this study is to calculate the tg£ loss factors of some liquid polar dielectrics. The liquid alcohols which were used in this work are found to have a structure of two aliphatic and one aromatic, and they were dissolved in nonpolar benzene at different cocentrat ions. It has been made a comparison between the loss factors that arises during the orientation of the molecules in an electric field at dilute concentrations and that of for the high concentrations, which are found very close each other. Both the plots of tqS versus concentration and temperature are given for each material. The results of these measurements have been discussed in view of both the structures of the materials and the mechanism involved in the association of their mo lecules. In this study, it has been used 2-propanol, n-butanol and benzyl alcohol. These substances may be found in 51mixture forms of monomers, dimers and trimers at even in their pure states. The results of this investigation has shown us that at certain temperature and concentration the values of tgtf for the linear chained 2-propanol and n-butanol increases with increasing chain lenght. However, the values of tqS for round chained benzyl alcohol have been found to be smaller. When it is examined the curves of tg