Dezoksikortikosteron ve tuz yüklemesiyle oluşturulan deneysel hipertansiyon modelinde endojen hipertansif faktörün rolü ve amlodipin uygulamasının etkileri
- Tez No: 102751
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRAN ATAMER ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
I. ÖZET Çalışmamızın amacı, düşük reninli hipertansiyonun patogenezdnde rol oynadığı düşünülen paratiroid hipertansif faktör'ün (PHF), dezoksikortikosteron asetat (DOKA)+tuz aracılı deneysel hipertansiyon modelindeki varlığını ve PHF'ün amlodipin ve kalsiyum uygulamasına verdiği yanıtın incelemesidir. Bu amaçla, Sprague-Dawley türü, 7 haftalık, ortalama ağırlıkları lSOg (±10g) olan sıçanlar, kontrol (K, n=10), sham (K-DOKA, n=10) ve hipertansiyon (DOKA, DOKA+A, n=20) gruplanna ayrıldılar. Kontrol grubu dışındaki tüm sıçanlara içme suyu olarak %1'lik NaCI çözeltisi verildi ve nefrektomi uygulandı. Bir hafta sonra, haftada bir kez olmak üzere K-DOKA grubuna susam yağı, DOKA grubuna ise susam yağında süspande edilen DOKA (40mg/kg) beş hafta süresince subkutan olarak uygulandı. Hipertansiyon grubuna ait bu sıçanlar beş hafta sonra DOKA (n=10), DOKA+ Amlodipin (DOKA+A,n=10) alt gruplanna ayrıldı. DOKA+A grubuna iki hafta süresince Amlodipin (4mg/kg/gün,s.c.) uygulandı. Hipertansiyon gruplarındaki hipertansiyon gelişimi, haftada bir kez yapılan kan basıncı (KB) ölçümleriyle (tail cuff yöntemi) izlendi. Aynı dönemlerde kalp hızı ölçümleri de yapıldı. PHF1 elde etmek amacıyla 5. hafta sonunda DOKA hipertansif sıçanların, PHF2 elde etmek için ise 7. haftanın sonunda DOKA+A grubundaki sıçanların kalplerinden kan alındı. Alman kanlardan ayrılan plazma, diyaliz edildi. K-DOKA grubunda KB ve KH değerleri K grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. DOKA grubunda ise KB ve KH değerleri K ve K-DOKA grubuna göre anlamlı derecede yüksektir. DOKA+A grubundaki sıçanlarda ise KB ve KH değerleri DOKA grubuna göre anlamlı derecede düşüktür. PHF1 ve PHF2'nin kan basıncına etkisini test etmek amacıyla (bioassay yöntemi) toplam 60 adet 350g (+ lOg) ağırlığında, Sprague-Dawley sıçan alındı. Bunların 40 tanesini normal içme suyu, kalsiyum ön uygulamalı gruplara (n-20, K+ PHF1, K+PHF2) ise iki hafta süresince %0.8'lik kalsiyum klorûr içeren su verildi. Geriye kalan 40 adet sıçanı 20 tanesini amlodipin ön uygulamalı gruplar olarak xc ffiOKUlJI(A+PHF1, A+PHF2) iki hafta süresince 4mg/kg dozunda subkutan amlodipin uygulaması yapıldı. Diğer 20 adet sıçana ise (PHF1 ve PHF2 graplan) herhangi bir ön uygulama yapılmadı. Tüm gruplar n=10 olacak şekilde iki gruba ayrıldı ve tüm birinci gruplara PHF1, tüm ikinci gruplara ise PHF2 uygulaması yapılarak (2,5ml/kg, intraperitonal) uygulaması yapılarak kan basıncına etkileri uygulamayı takinben 90 dakika boyunca izlendi. PHF1 diyalizatmm uygulandığı PHF1 grubunda (n=10), 90 dakikalık kan basmcı değerleri incelendiğinde; kan basmcı yavaşça artarak, 50-70 dakikalar arasında bir plato oluşturmuş ve 70. dakikadan sonra bir düşüşe geçmiştir. PHF2 diyalizatm uygulandığı PHF2 grubunda, A+PHF1, A+PHF2, K+ PHF1, K+PHF2 gruplarında 90 dakikalık kan basmcı değerleri tO dönemine göre anlamlı bir artış göstermemiştir. Sonuç olarak çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar; kalsiyum antagonistlerinin PHF'ün yapmımı azaltarak, kalsiyum yüklenmesinin ise PHF'ün paratiroid bezden salınımını azaltarak etkili olduğu görüşünü destekler niteliktedir. Bu çalışmamız sonucunda, PHF'ün düşük reninli hipertansif olgularda kandan tayin edilebilen bir faktör olması nedeniyle, bu tip hipertansiyonun erken dönemindeki tanısına yardımcı bir marker olarak rol alabileceği görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
H. SUMMARY Low Renin Hypertension-Pathogenesis and Response to Calcium Channel Blockers The purpose of this study, was to investigate the effects of parathyroid hypertensive factor (PHF) and the effects of amlodipine and supplemental dietary calcium on PHF, in rate rendered hypertensive by deoxycosterone acetate (DOCA) and salt In order to obtain PHF, 40 Sprague-Dawley (SD) rats, all 7 weeks old and weighing 150g (±10g) were divided into 3 groups: Control (C, n=10), Sham (C-DOCA, n=10) and Hypertension (DOCA, n=20. The Hypertension and Sham groups were given drinking water containing 1% NaCI for 1 week after which they underwent a uninephrectomy (left kidney). Starting one week later, the DOCA and C-DOCA groups were subcutaneously administered DOCA (40mg/kg) and sesame oil (0.5 ml) respectively, once weekly for five weeks. All the DOCA rats were hypertensive with respect to sham and control groups. At the and of this period the DOCA hypertension groups was divided into DOCA (n=10) and DOCA+Amlodipine (DOCA+A, n=10) subgroups. The DOCA+A group was treated with amlodipine for a further 2 weekss (4mg/kg/day, s.c). mean arterial pressure (MAP) and heart rate (HR) was measured over 7 weeks postoperative, using the tail cuff method.