Deoksikortikosteron asetat ve tuz uygulaması ile hipertansif hale getirilen ratlarda aort elastik özelliklerinin spironolakton tedavisi öncesi ve sonrası değerlendirilmesi
Evaluation of elastic properties of aorta before and after sprironolactone therapy in deoxycorticosterone acetate-salt hypertensive rats
- Tez No: 157390
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTAÇ ÖZBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu çalışmada, aort sertliğinin artışında rol oynayan aort duvarında kollajen birikimine, spironolakton ile aldosteron reseptör blokaj inin spesifik etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, tek taraflı nefrektomi sonrasında DOCA-tuz uygulaması ile hipertansif hale getirilip spironolakton tedavisi uygulanan ve uygulanmayan ratlarla, normotansif ratların torasik aort kesitlerinin histomorfometrik analizleri, kan basmcı ve kalp hızı değerleri karşılaştınlmıştır. Hipertansif olup ilaç tedavisi almayan ratlarla kıyaslandığında, spironolakton, hipertansif ratlarda kan basıncında anlamlı düşüşe neden olmadan, aort duvarında kollajen yoğunluğunda istatistiksel olarak anlamlı azalmaya neden olmuştur. Elastik lif yoğunluğunda da kollajene kıyasla göreceli bir artış saptanmıştır. Bu durum, spironolaktonun aortun elastik özelliklerine olumlu etkisini göstermektedir. Aortun elastik özelliklerinin kaybı, tedavi edilmediği takdirde artmış kardiyovasküler ve serebrovasküler mortalite ve morbiditeden sorumlu izole sistolik hipertansiyon gelişiminden sorumludur. Bu nedenle günlük pratikte izole sistolik hipertansiyon tedavisinde etkin kan basıncı kontrolü sağlanması yanında, hastalığın fizyopatolojisi de göz önüne alınarak spironolaktonun rutin tedavi protokolüne eklenmesi gerekliliği düşünülebilir. 34
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF ELASTIC PROPERTIES OF AORTA BEFORE AND AFTER SPIRONOLACTONE THERAPY IN DEOXYCORTICOSTERONE ACETATE-SALT HYPERTENSIVE RATS SUMMARY In this study, we evaluated the specific contribution of aldosterone blokade using spironolactone on the aortic collagen accumulation which is thought to have a role in increased aortic stiffness. We compared the histomorphometric data, blood pressure and heart rate values of uni- nephrectomized DOCA-salt hypertensive rats receiving either spironolactone or placebo and normotensive rats. Spironolactone therapy caused a statistically significant decrease in collagen density of aortic wall without any antihypertensive effect compared with the hypertensive rats receiving placebo. Also we detected a relative increase in the elastin density compared with the kollagen density. This situation indicates that spironolactone has contractive effects on the elastic properties of the aorta. In case of being untreated, the loss of elastic properties of aorta causes isolated systolic hypertension which is responsible for the increased cardiovascular and cerebrovascular mortality and morbidity. Thus, besides effective treatment of high blood pressure in isolated systolic hypertension regarging the pathophysiology of the disease, necessity of spironolactone prescription should be considered. 35