Responsif ilaç alım salım sistemleri üzerinde çalışmalar
- Tez No: 102754
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KIRILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofarmasötik ve Farmokokinetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
38 ÖZET Bu çalışmamızda, hazırladığımız kontrollü salım sisteminden Diltiazem HC1 salimini inceledik. İlaç şahmının, zamanın ve ilaç içeriğinin bir fonksiyonu olarak tahmin edilmesine olanak sağlayan bir denklem oluşturduk. Ayrıca salım üzerine ultrasonun etkisini de araştırdık ve değişik ilaç içeriklerinde hazırladığımız formülasyonlann ultrasona verdiği cevapları inceledik. İlaç içerikleri ile salım hız sabitleri arasındaki ilişkileri araştırdık ve bulduğumuz genel regresyon denklemlerinin aralıklı veya devamlı ultrason uygulanan formülasyonlarda ilaç salimini tahmin etmek amacıyla başarıyla kullanılabileceği belirlendi. Sonuç olarak, ultrasonun ilaç salımı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu ve salım hızını belirgin derecede artırdığı saptandı.
Özet (Çeviri)
39 SUMMARY In this study, we exmained the release of Diltiazem HC1 from controlled release dosage forms prepeared in our laboratory. We developed an equation that can be used to estimate the release of drug as a function of time and drug content in the formulation. In addition, we investigated the effect of ultrasound on the release of drug from controlled release dosage forms prepared at different drug contents. We studied relationships between release rate constants and drug contents and we found that the equation can be used to estimate the effect of ultrason on the release of drug from different formulations, successfully. It was concluded that ultasound has a very important effect on the release of drug and increases drug release clearly.