3-sübstitüe 2-benzoksazolinon türevi bileşiklerin sentezi ve analjezik aktiviteleri üzerinde çalışmalar
Studies on the synthesis and analgesic activity of 3-substituted 2-benzoxazolinone derivatives
  1. Tez No: 102767
  2. Yazar: YASEMİN AKKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 3106
Özet
2-(2-Benzoksazolinon-3-il)asetamit türevi bileşiklerin periferal analjezik aktiviteli (Bu türevlerin merkezi analjezik aktivitelerine bakılmamıştır.), 3-(2benzoksazolinon-3-il)propanamit türevlerinin ise hem periferal hem de merkezi analjezik aktiviteli olduğu ~28 literatürde yer almaktadır. Biz de bu bilgiler ışığında 4-(2-benzoksazolinon-3-il)butanamit türevi bileşikleri sentezlemeyi, hazırladığımız bileşiklerin yapılarını kanıtlamayı, analjezik aktivitelerini araştırmayı ve 2-benzoksazolinonun 3 numaralı konumundaki azot ile amit grubunun azotu arasındaki uzaklığın 4 karbona çıkarıldığında aktivitenin hangi yönde değişebileceğini saptamayı amaçladık. 2S Bu amaçla çalışmamızda sentezlediğimiz 7 orijinal bileşiğin kimyasal yapılan, erime dereceleri ve % verimleri Tablo l'de verilmiştir. Sentezi yapılan bileşikler literatürde kayıth değildir. Bileşiklerin yapılan ÎR, 'H-NMR ve elementel analiz verileri ile kanıtlanmıştır. 4-KlorofeniIpiperazin türevi dışında, hazırlanan bileşiklerin, standart olarak aspirin ve dipiron kullanılarak Tail Clip, Tail Flick, Höt Plate ve Kıvranma testleri ile analjezik aktivitelerine bakılmıştır. Sonuçlar Tablo 2'de verilmiştir. Analjezik aktivite sonuçlanna göre, 4-florofenilpiperazin türevi dışında diğer türevlerin kıvranma testine göre aktif olduğu ve aktif türevler arasında da 4-(2-benzoksazoIinon-3-il)butanoik asit, fenilpiperazin, benzilpiperazin ve 3klorofenilpiperazin türevlerinin aktivitesinin standart olarak kullanılan dipiron ve aspirinden daha fazla olduğu bulunmuştur. Höt Plate testinde, sadece 4-(2-Benzoksazolinon-3-il)butanoik asit, fenilpiperazin ve benzilpiperazin türevlerinin aktivitesi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Fakat analjezik aktiviteleri, standart olarak kullanılan dipirondan daha düşüktür. Tail Clip ve Tail Flick testlerinde ise, bileşiklerimizin istatistiksel olarak anlamlı sonuçlara sahip olmadığı görülmüştür. Test sonuçlanndan bileşiklerimizin genelinin periferal analjezik aktiviteli olduğu görülmektedir. Çalışmamızın sonucunda 2-benzoksazolinonun 3 numaralı konumundaki azot ile piperazin amit azotu arasındaki uzaklık 4 karbona çıkarıldığında analjezik aktivitenin, merkezi analjezik aktiviteden periferal analjezik aktiviteye dönüştüğü görülmüştür. Tablo l: Sentezi gerçekleştirilen bileşikler, erime dereceleri ve yüzde verimleri O H2CH2CH2C-N J N--R BileşikNo: R ErimeDerecesi % Verim 1 2 3 Fenil (HC1tuzu) 4-Florofenil (HC1tuzu) 4-Klorofenil 114 °C 28 214 °C 35 122 °C 40 4 2-Piridü 118°C 38 5 6 7 2-Metoksifenil (HCI tuzu) Benzil (HCI tuzu) 3-Klorofenil 136-138°C 29 126-128 °C 40 60-62 °C 37.5 Tablo 2 : Sentezi yapılan bileşiklerin [Bileşik 1-7 (3 hariç) ve 4-(2-benzoksazolmon3-iI)butanoik asit] ve standartlann analjezik etki sonuçlan. (Değerler ortalama± standart sapma şeklindeverilmiştir.) % MPE (En Yüksek Etki Yüzdesi) BileşikNo Tail Clip Testi Tail Kıvranma n: Testi X±S.D. Denek sayısı 1 2 4 5 6 7 X X±S.D. 48.71 ± 18.91 Testi X±S.D. 30,14 ±18,07 Flick Höt Plate Testi X±S.D. 47.29+15.43 19.57 ±8.91 19.14±4.40* 7.71 ± 2.35 46.00±16.77 30.14±18.06 9.29±3.55 27.29+15.07 23.57±8.41 59.14 ±16.66 0 22.86±7.83 18.71 ± 8.80 KontrolG.
Özet (Çeviri)
2-(2-benzoxazoIinone-3yl)acetamide derivatives show peripheral analgesic activity (Central analgesic activity of these derivatives have not been tested.), 3-(2-benzoxazolinone-3yl)propanamide derivatives show both peripheral and central analgesic activity ~28. Based on this literatüre knowledge, we aimed to synthesize 4-(2benzoxazolinone-3-yI)butanamide derivatives. Therefore, our study includes the chemical structure elucidation ofsynthesized compounds, investigation of potential analgesic activity and effect of increasing distance to 4 C atom betvveen amide nitrogen and nitrogen atom located at position-3 of 2-benzoxazolinone ring on the analgesic activity of these compounds. 25 Chemical formula, melting points and the yields of the synthesized compounds in our study have been shown in Table 1. None of the synthesized compounds \vere reported in the literatüre previously. Chemical structure of the synthesized compounds have been elucidated by ÎR spectroscopy, 'H-NMR spectroscopy and elemental analysis. Analgesicactivityofthesynthesizedcotnpoundsexcept 4-chlorophenylpiperazine derivative has been tested by the Methods of Tail Clip, Tail Flick, Höt Plate and Writhing using dipyrone and aspirin as standards. Results are given in Table 2. According to the results obtained from the Method of Writhing, ali the compounds except 4-flourophenylpiperazine derivative were active as analgesic and the analgesic activity ofphenylpiperazine, benzylpiperazine, 3-chlorophenylpiperazine and 4-(2-benzoxazolinone-3-yl)butanoic acid were found to be higher than that of the standards dipyrone and aspirin. According to the results obtained from the höt plate test, the activity of phenylpiperazine, benzylpiperazine derivatives and 4-(2-benzoxazolinone-3-yl)butanoic acid were found statistically significant but lovver than the activity of standards, dipyrone and aspirin, in Tail Flick and Tail Ch'p methods, no statistically significant results were obtained. According to the results from above mentioned, it has been suggested that synthesized compounds generally have peripheral analgesic activity. As a result, we can conclude that when the distance betvveen the amide nitrogen of piperazine ring and the nitrogen atom located at position 3 of 2-benzoxazolinone increased to 4 C atom, the activity of these compounds have converted from central analgesic activity to peripheral analgesic activity. Table l : Chemical stnıctures, melting points and yields of the synthesized compounds O O CH2CH2CH2C-N .-, N--R Compounds R Number: 1 Melting Points % Yields 2 3 Phenyl (HC1salt) 4-Flourophenyl (HC1 salt) 4-Chlorophenyl 114°C 28 214 °C 35 122 °C 40 4 2-Pyridyl 118°C 38 5 6 7 2-Metoxyphenyl (HCI salt) Benzyl (HCI salt) 3-Chlorophenyl 136-138°C 29 126-128°C 40 60-62 °C 37.5 Table 2 : Analgesic Activity Results ofthe Synthesized Compounds (Compounds 17 (except 3) and 4-{2-benzoxazolinone-3-yl)butanoic acid) and the Standards. (Results are given as ± S.D.) % MPE (Maximum Possible Effect) Compounds Tail Number: 1 2 4 5 6 7 X Control Test X±S.D. Cup Tail Test X±S.D. Flick Höt Plate Test X±S.D. Writhing Test X±S.D.