Bazı sekonder aromatik aminlerin asit sabitlerinin bulunması ve koordinasyon bileşiklerinin oluşum koşullarının incelenmesi
The Determination of stability constants of some seconder aromatic amines and formation constants of their chromium(III), manganese(II), cobalt(II), nickel(II), copper(II), zinc(II), cadmium(II) complexes by potentiometric method
  1. Tez No: 102772
  2. Yazar: DİLEK BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜRŞİT TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 484
Özet
Bu çalışmada, N - benzilidenanilin, N - benziliden - 4 - hidroksianilin, N - ( 2 - hidroksibenziliden ) anilin, N- ( 2-hidroksibenziliden ) - 4 - kloroanilin, N - ( 2 - hidroksibenziliden ) - 4 - bromoanilin, N - benziliden - 4 - kloroanilin, N - ( 4 - klorobenziliden ) anilin, ve N - benziliden - 4 - nitroanilin'in, krom(III), mangan(II), kobalt(Il), nikel(H), bakır(II), çinko(ü) ve kadmiyum(II) metalleriyle oluşturduğu komplekslerin kararlılık sabitleri Calvin-Bjerrum ve Irwing-Rossotti yöntemleri kullanılarak potansiyometrik yoldan tayin edildi. Protonlanma ve buna bağlı olarak asit sabitleri, I = 0,1 1 ve 25 °C de ; N - benzilidenanilin için ; logKı = pKı = 4,36 N - benziliden -4- hidroksianilin için ; logKı = pK2 = 1 1,05 logK2 = pKı = 5,75 N - (2-hidroksibenziliden) anilin için ; logKı = pK2 =9,15 logK2 = pK, = 4,75 N - (2-hidroksibenziliden)-4-kloroanilin için; logKı = pK2 = 9,00 logK2=pK1= 4,00 N - ( 2- hidroksibenziliden) 4-bromoanilin ; logKı = pK2 = 8,40 logK2 = pKı = 3,65 N - benziliden -4- kloroanilin için ; logKı = pKı = 3,60 N - ( 4-klorobenziliden ) anilin için ; logKı = pKı = 4,56 N - benziliden -4- nitroanilin için ; logKı = pKı = 2,45 olarak bulundu. Oluşum sabitleri ise I = 0,1 1 ve 25 °C de ( Tablo-1.1 ) de gösterilmiştir.Tablo- 1.1 : İmin -metal komplekslerinin oluşum sabitleri Oluşan komplekslerin koşullu oluşum sabitleri hesaplandı ve buradan kompleksleşmenin ortaya çıktığı pH aralıkları bulundu. Tek dişli ( BDA, BDCA, CBDA, BDNA ) ligandlann tüm metallerle iki dişli ligandların ise krom ve bakır dışındaki metaller için n değerinin 1,5 in altında kalması ve bir tane ara basamak oluşum sabiti bulunması oluşan komplekslerin büeşiminin metal/ligand = 1/1 olduğunu göstermektedir. Krom ve bakır metallerinin iki dişli ligandlarla oluşturduğu komplekslerde ise n =1,5 değerinin bulunması, bu metallerin oluşturduğu komplekslerin metal/ligand = 1/2 bileşiminde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The stability constants of the complexes which were formed N- benzylideneaniline, N-benzylidene-4-hydroxyaniline, N-(2-hydroxybenzylidene)aniline, N-(2-hidroxyben2ylidene)-4-chloroaniline, N-(2-hydroxybenzylidene)-4-bromoaniline, N-benzylidene-4-chloroaniline, N-( 4-chlorobenzylidene )aniline, N-benzylidene - 4 - nitroaniline with chromium(III), manganese(II),cobalt(II), nickel(II), copper(II), zinc(II) and cadmium(II) were determined potentiometrically by using Calvin-Bjerrum and Irwing-Rossotti methods in this work. The protonation constants found at 25°C and for 1 = 0,1 1 are given below: N-benzylideneaniline ; logKi or pKi = 4,36 N-benzylidene-4-hydroxyaniline ; logKi or pK2= 11,05 logK2 or pKi = 5,75 N-(2-hydroxybenzylidene)aniline ; logKj orpK2=9,15 logK2 or pKi = 4,75 N-(2-hydroxybenzylidene)-4-chloroaniline ; logKi or pK2 = 9,00 logK2 or pKi = 4,00 N-(2-hydroxybenzylidene)-4-bromoaniline ; logKi or pK2 = 8,40 logK2 or pKi = 3,65 N-benzylidene-4-chloroaniline ; logKi or pKj = 3,60 N-(4-chlorobenzylidene)aniline ; logKi or pKi:=4,56 N-benzylidene-4-nitroaniline ; logKi or pK j = 2,45The overall formation constants of the complexes at 25° C and for I = 0,1 1 were shown in Table- 1.1. Table- 1. 1 : The formation constants of imine-metal complexes The composition of metal complexes for monodentate ligands were determined as metal/ligand = 1/1. The composition of chromium and copper complexes for bidentate ligands were determined as metal/ligand = 1/2 while other metal complexes were metal/ligand = 1/1. 4