Tiramin analizi için yeni bir yöntem
A New method for analysis of tyramine
- Tez No: 102780
- Danışmanlar: PROF.DR. LALE ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
45 6. ÖZET Bu çalışmada, bir biyojenik amin olan ve peynir, balık, et, çikolata, şarap ve bira gibi bazı yiyecek ve içeceklerde bulunan tiraminin beyaz peynirlerde analizi için yeni bir HPLC yöntemi geliştirilmiştir. Yöntem tiraminin primer ve sekonder amin grupları içeren maddelerin analizinde spesifik bir belirteç olan 4-kloro-7-nitrobenzofurazan (NBD-CI) belirteci ile türevlendirilmesi esasına dayanmaktadır. Çalışmada ilk olarak tiramin ile NBD-CI arasındaki reaksiyonun optimum koşulları incelendi ve reaksiyonun pH 9.5' da, 60°C de 40 dakikada ve beiirteç/tiramin mol oranının 20 olması halinde kantitatif olarak yürüdüğü belirlendi. Reaksiyonun tamamlanmasından sonra türev, asitlendirilmiş reaksiyon ortamından etilasetat ile ekstre edildi, organik çözücünün buharlaştırılmasından kalan artık mobil fazda çözündürüldü. HPLC analizi, C-ı8 kolon, metanol-su (75:25) çözücü sistemi kullanılarak ve 458 nm dalga boyundaki absorbans ölçülerek yapıldı. Bu koşullarda NBD-tiramin türevine ait alıkonma zamanı 5.3 dakikadır. Bu koşullarda pik alanları ile tiramin konsantrasyonu arasındaki ilişkinin 25-300 ng/10ul aralığında doğrusal olduğu gözlendi. Geliştirilen yöntem peynirlerde tiramin miktar tayinine uygulandı. Bunun için hem tiraminin peynirden ekstraksiyonu hem de NBD-CI ile reaksiyondan önce girişim yapacak maddelerin uzaklaştırılması amacıyla bazı sulu asit çözeltileri, organik çözücüler ve Cıa kartuşlar ile denemeler yapıldı. En uygun çalışma şekli sırasıyla % 5' lik HCI04 çözeltisi ile ekstraksiyon, santrifüjleme, nötralizasyon ve etilasetat-aseton (2:1) çözücü karışımıyla ikinci bir ekstraksiyon işlemi olarak belirlendi. Bu şekilde ekstre edilen tiramin daha sonra NBD-CI ile koşulları önceden belirlenen reaksiyona sokuldu ve reaksiyon ürünü HPLC de analiz edildi. 3 farklı konsantrasyonda tiramin katılmış peynir örneklerinin analiz sonuçlarından tiraminin peynirden ortalama geri kazanma46 yüzdesi % 97.7 olarak bulundu. Geliştirilen yöntemle analiz edilen peynir örneğinin tiramin miktarı direkt spektrofotometrik yöntem ile de tayin edildi. Her iki yöntemle bulunan sonuçlar birbiriyle t- ve F-testleri kullanılarak istatistiksel olarak kıyaslandı. İki yöntem arasında ortalamalar ve standart sapmalar yönünden % 95 olasılık düzeyinde anlamlı bir fark olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
47 7. SUMMARY In this work, a new HPLC method for the analysis of tyramine, a biogenic amine, which exists in some foods and drinks such as cheese, fish, meat, chocolate, wine and beer; in“beyaz peynir”, was developed. The method is based on the derivatization of tyramine with 4-chloro-7- nitrobenzofurazan (NBD-CI), which is a specific reagent in the analysis of substances containing primary and secondary amine groups. First, the optimum conditions of the reaction between tyramine and NBD-CI were examined. It was found that the reaction goes on quantitatively at 9.5 pH, 60 °C temperature, with reagent/tyramine molar ratio of 20, in 40 minutes. After the reaction was complete, the derivative was extracted with ethylacetate from acidic reaction medium, and the remainings from the vaporizations of organic phase were dissolved in mobile phase. HPLC analysis was carried out with the use of C-18 column, methanol-water (75:25) solvent system and by measuring the absorbance in 458 nm wavelenght. In these conditions, the retantion time of NBD-tyramine derivative is 5.3 minutes. At these conditions a linear correlation was observed between the peak areas and tyramine concentration over the range of 25-300 ng/10 ul. The developed method was applied to the determination of tyramine in cheese. Tests with some acid solutions, organic solvents and C-18 cartridge were performed for tyramine extraction from cheese and also for removing the matters, which would interfere before tyramine-NBD-CI reaction. According to these examinations most appropriate method is, in order, extraction with 5% HCIO4 solution, centrifugation, neutralization and a second extraction with the mixture of ethylacetate-acetone (2:1). Tyramine, extracted in this manner was reacted with NBD-CI in the conditions previously determined, and the reaction product was analyzed by HPLC. The average recovery of tyramine from cheese48 was found to be 97.7% from the analysis of cheese samples spiked with tyramine at 3 different concentrations. Tyramine content of the cheese sample analyzed by developed method was determined by direct spectrophotometric method too. The results obtained by two methods were compared statistically with t- and F-tests. It was determined that there is no significant difference between two methods in terms of mean values and standard deviations at 95% confidence level.