Bazı gıda maddelerinde organik fosforlu böcek öldürücü kalıntılarının enzimatik tayini
  1. Tez No: 10279
  2. Yazar: VEDAT TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ALTINATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Bu çalışmada bazı gıda maddelerindeki organik fosforlu böcek öldürücü FOLİDOL {% 36,5 metilparathion içerir) kalıntıları enzim inhibisyon yöntemi kullanılarak tayin edilmiştir. Yöntemin esası, asetilkolinesteraz enzimini, metil-parathionun inhibe etmesi ve bu inhibisyonu ölçülmesidir. Besin maddeleri üzerinde kalan metil parathion miktarlarını saptamak için; 14 tane farklı mikrogramlarda metil parathion içeren eterli çözeltiler hazırlanmış ve bunlara aynı miktarlarda asetilkolinesteraz enzimi ile bu enzimin substratı olan asetilkolinklorid ilave edilip belirli süre beklettikten sonra herbir çözeltinin pH'sı (PHg) ölçülmüştür. Ayrıca metil parathion içermeyen eter çözeltisine de aynı uygu lamalar yapılarak bunun da pH'sı ölçülüp, başlangıç pH'sı (pHi) olarak kabul edilmiştir. Her bir çözeltideki asetilko linesteraz enziminin, metil parathion tarafından inhibisyonuna ilişkin yüzde; % inhibisyon= (p[j*~P"9)~ ApH x 10Q bağıntısından hesaplanmıştır. % inhibisyon miktarları ile bunlara karşı gelen metil parathion miktarları bir semilogaritmik kâğıt üzerine geçirilerek tayinlerde kullanılacak standart grafik hazırlanmıştır. Daha sonra belirli miktarlarda çeşitli sebze ve meyve suyu örnekleri eterden ekstrakt edilmiş ve bu ekstraktlara yukarıda açıkladığımız uygulamalar yapılarak, standart grafikten besin örneklerinde, kalan metil parathion miktarları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-32- SUMMARY In this research the residues of organic phosphorous insecticides in some food materials were determined by the enzyme-inhibition method. The method is based on one of the properties of acetylcholinesterase enzyme which is to inhibit methyl parathion. The procedure is basicly the determination of this inhibition. In order to measure the methyl parathion amounts in certain good materials 14 ether solutions containing different micrograms of methyl parathion were prepared and equal amounts of the acetylcholiensterase enzyme and its substrate“acethylcholinchloride”were added to these solutions. The pH of each solution was determined afterwards. The same procedure was repeated with another ether solution which was free of methyl parathion. The pH of the solution was again determined and accepted as the intial pH. The percent regarding the inhibition of the acetylcholinesterase enzyme by methyl parathion in each solution was calculated according to the below equation:. l.lji. (pHi - pHg)-ZipH inhibition = - - - ' - n - x 1' " -00 pHi - pHg The % inhibiton amounts and matching methyl parathion amounts were plotted on a semilogaritmic paper and the standard graph that was to be used in later determinations was prepared. Afterwards certain amounts of various vegetable and fruit juice samples were extracted from the ether. After having applied the procedures explained above on these extractions the* amounts of methyl parathion resiudes were determined from the standart graph.