Homosistein'in sıçan torasik aortasında nitrerjik gevşemeler üzerindeki etkisi
Effects of homocysteine on nitrergic relaxations on rat thorasic aorta
- Tez No: 102795
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA DİKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Homosistein'in Sıçan Torasik Aortasında Nitrerjik Gevşemeler Üzerinde Etkisi Sıçan torasik aortasından hazırlanan halka seklindeki damar preperatmdaki nitrerjik gevşemeler ve tiyol oksidasyonuna bağh olarak bozulan nitrerjik etkinlik üzerinde d,I-homosistein'in etkisi araştırıldı. Fenilefrin (5x1ü"6) ile aktif tonus verilen ve tonus değişiklikleri izometrik olarak yazdırılan dokunun 1 saat d,l-homosistein (lOOuM veya İmM) ile inkubasyonu asetilkolin (Ask) cevaplan üzerinde belirgin bir değişiklik yapmadı, İmM d,l- homosistein'in inkubasyon sfiresi 3 saate çıkarıldığında, endotele bağımh cevaplarda anlamlı bir inhibisyona neden olurken asidifiye sodyum nitrit (a-NaNCh) cevaplannı etkilemedi Etakrinik asit (5xlO^M), Ask ve a-NaN02 uygulamasma bağh gevşemeleri, 1(T*M 1-sistein ite tamamen ortadan kaldırılabilir bir şekilde bloke etti Etakrinik asit aynı konsantrasyonda, sodyum nitroprusiyat (SNP) gevşemeleri üzerinde ise daha geç gelişen ve daha zayıf bir inhibitor etki sergiledi Etki 10~*M 1-sistein ile inhibe oldu. Etakrinik asidin nitrerjik gevşemeler üzerindeki inhibitor etkisi d,l-homosistein tarafından konsantrasyona bağımh bir şekilde tamamen ortadan kaldırıldı. Diğer yandan, molekülünde tiyol grubu bulunmayan 1-alanin, 1-ornitin ve molekülündeki tiyol grubu serbest olmayan 1-metionin etakrinik aside bağh inhibisyon üzerinde etkisiz kaldı. Bulgular molekülünde serbest tiyol grubu bulunan d,l-homosistein'in izole sıçan torasik aortasında nitrerjik mekanizma aracılığı ile gelişen gevşeme cevaplannı uzun süreli inkubasyon sonucu olumsuz yönde etkileyebileceğini, fakat bu tip gevşemelerde tiyol oksidleyici ajanların neden olduğu inhibisyonu önleyecek bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Anahtar Sözcükler : Homosistein, Etakrinik asit, Nitrik oksid, Sıçan torasik aortası. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effects of Homocysteine on Nitrergic Relaxations on Rat Thorasic Aorta In the present study, the effects of d,I-homocysteine were investigatad on nitrergic relaxations and impaired nitrergic mechanism induced by thiol oxidation in the ring segments of rat thorasic aorta. In the rat thorasic aorta of which responses were measured isometrically, incubation with d,l-homocysteine (lOOuM or ImM) for lh did not alter Ach-induced relaxations in the tissue precontracted with phenylephrine (5xlO~*M). But when the tissue exposed to d,l-homocysteine (ImM) for 3b, endothetium-dependent relaxations reduced significantly while those of acidified sodium nitrite (a-NaNCh) did not Inhibition by ethacrynic acid of relaxations induced by Ach or a-NaNCh was significantly blocked by 1- cysteine. Ethacrynic acid showed less potent inhibitory action on relaxations induced by sodium nitroprusside (SNP). This effect was also blocked by I-cysteine. The inhibitory action of ethacrynic acid on nitrergic relaxations was dose-dependently abolished by d,l-homocysteine. On the other hand, 1-alanin or 1- ornitin which has not thiol group in ite molecule and 1-metionin of which thiol group in its molecule is not free, had no effect on the inhibitory effect of ethacrynic acid. Results showed that d,I-homocysteine may impair nitrergic relaxations on isolated rat thorasic aorta because of its prolong exposure with the tissue but may prevent the inhibition of these relaxations by thiol oxidizing agents. Key Words homocysteine, Ethacrynic acid, Nitric oxide, Rat thorasic aorta.