Parasempatomimetiklerin antinosiseptif etkisi
The antinociceptive effects of parasympathomimetics
- Tez No: 102814
- Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN TEKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Parasempatomimetiklerin Antinosiseptif Etkisi Çalışmamızda parasempatomimetikleri sistemik yoldan uygulayarak analjezik olarak kullanmak üzere yeni bir yöntem geliştirilmesi amaçlanmıştır. Antinosiseptif etkiyi sağlamak için parasempatomimetiklerin farklı gruplarını temsil eden, kolinesteraz inhibitörû fizostigmin (fizo) ve reseptör agonisti arekolin (are) kullanıldı. Sistemik verilen parasempatomimetikler ile oluşan periferik yan etkileri önlemek amacıyla da kan beyin engelini geçemeyen yani kuvaterner amin parasempatolitik, hyosin-N-butil bromür (hyo) kullanıldı. Deneylerde İsviçre Albinosu dişi ve erkek fareler kullanıldı. Antinosiseptif etkiyi belirlemek için tail flick testi kullanıldı. Drog verilmeden hemen önce ve verildikten sonra tail flickte hayvanların kuyruk çekme süreleri ölçüldü. Kuyruk çekme gecikmeleri, son ölçüm (-) ilk ölçüm arasındaki fark (±) standart hata olarak verildi. SF kontrol grubu; tek basma hyo (mg/kg) (0,15; 4,00); fizo+hyo (mg/kg) (0,075+0,15; 0,15+0,30; 0,60+0,30); tek basma fizo (mg/kg) (0,30); are+hyo (mg/kg) (1,00+0,50; 2,00+1,00; 4,00+2,00; 8,00+4,00) ve tek başına are (mg/kg) (8,00) için bulunan sonuçlar ve standart hataları sırasıyla; -0,02±0,19; 0,16±0,16; -0,27±0,17; 1,56±0,24; 1,83±0,33; 7,52±1,30; 6,20±1,50; 1,19±0,40; 5,06±1,63; 7,03±1,75; 5,78±1,64; 5,57±2,10'dur. SF kontrol grubu ile tek başına fizo ve are grupları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Antinociceptive Effects of Parasympathomimetics We aimed to develop a new method which is used by systemic administration of parasympathomimetics as analgesic, in our study. We used different groups of parasympathomimetics, cholinesterase inhibitor physostigmine (physo) and receptor agonist arecoline (arec) to obtain the antinociceptive effect. Quaternary amine parasympatholitic; hyosine-N-butyl bromide (hyo) which crosses blood-brain barrier only poorly is applied, to prevent the peripheral side effects which induce by systemic administration of parasympathomimetics. We used Swiss Albino, female and male mice in experiments. We used tail-flick test to determine the antinociceptive effect. Time of tail flicking was measured before and after drug administration in the tail flick test. Results were given as the difference between last and first measuring (±) standard error. Results of SF control group; alone hyo (mg/kg) (0.15; 4.00); physo+hyo (mg/kg) (0.075+0.15; 0.15+0.30; 0.30+0.60); alone physo (mg/kg) (0.30); arec+hyo (mg/kg) (1.00+0.50; 2.00+1.00; 4.00+2.00; 8.00+4.00) and alone arec group (8,00), were as fallows respectively; -0.02±0.19; 0.16±0.16; -0.27±0.17; 1.56±0.24; 1.83+0.33; 7.52±1.30; 6.20±1.50; 1.19±0.40; 5.06± 1.63; 7.03±1.75; 5.78±1.64; 5.57±2.10. The differences between SF control group and alone parasympathomimetics were significant (p0.05).