Bazı piridiniliminotiyazolin türevlerinin sentezleri, yapılarının aydınlatılması ve antimikrobiyal etkilerinin araştırılması
Search of the syntheses, structure elucidations, and antimicrobial activities of some pyridinyliminothiazoline derivatives
- Tez No: 102823
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLHAN ZİTOUNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 766
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI PİRİDÎNİLÎMÎNOTİYAZOLİN TÜREVLERİNİN SENTEZLERİ, YAPILARININ AYDINLATILMASI VE ANTİMİKROBİYAL ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI Ecz. D. MELTEM SIVACI Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Farmasötik Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Gülhan ZİTOUNİ MART-2001 Bu çalışmada, sekiz adet yeni 2-[(pMdm-3-il)metilimino]-3-fenil-4- (sübstitüe fenil)-4-tiyazolin ve 2-[(4-metilpmdm-241)imino]-3-fenil-4- (sübstitüe fenil)-4-tiyazolin türevleri, 3-aminometilpiridin ve 4-metil-2-aminopiridin' in fenil izotiyosiyanat ile kondenzasyonundan oluşan tiyoürelerin, a- bromoasetofenon türevleri ile reaksiyonundan elde edilmiştir. Bileşiklerin yapılan, İR, 'H-NMR ve MASS spektroskopik verileri ve elementel analiz sonuçlarından yararlanılarak aydınlatılmıştır. Bileşiklerin antimikrobiyal etkileri araştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER Piridin, Fenil izotiyosiyanat, Tiyoüre, Tiyazolin, Antimikrobiyal Etki
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis SEARCH OF THE SYNTHESES, STRUCTURE ELUCIDATIONS, AND ANTIMICROBIAL ACTIVITIES OF SOME PYRIDINYLIMINOTHIAZOLINE DERIVATIVES Pharm. D. MELTEM SIVACI Anadolu University Institute Of Health Science Supervisor : Prof. Dr. Gülhan ZITOUNI March 2001 In this study, eight new 2-[(pyridin-3-yl)methylimino]-3-phenyl-4- (substituted phenyl)-4-thiazoline and 2-[(4-methylpyridin-2-yl)imino-3-phenyl-4- (substituted phenyl)-4-thiazoline derivatives were obtained by the reaction of a- bromoacetophenone derivatives with the thioureas obtained by the condensation of 3-aminomethylpyridine and 4-methyl-2-aminopyridine with phenyl isothiocyanates. The structure of the compounds were performed by IR, 'H-NMR and MASS spectroscopic data and elemental analyses. Antimicrobial activities of the compounds were examined. KEY WORDS Pyridine, Phenyl isothiocyanate, Thiourea, Thiazoline, Antimicrobial Activity u