Fumaria judaica (fumariaceae) türünden hazırlanan herba fumariae drogunun kalite kontrol çalışmaları
  1. Tez No: 102824
  2. Yazar: DALYA LİYON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALİ ÖNÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
173 ÖZET Bu araştırmada Fumaria judaica Boiss. ve Ftanaria officinalis L. bitkilerinden farklı zamanlarda toplanarak hazırlanan Herba Fumariae judaicae ve Herba Fumariae officinalis droglannda anatomik incelemeler ile, DAB 10'da yer alan nem, total kül ve titrimetrik esaslı total alkaloit miktar tayini gerçekleştirilmiştir. Ayrıca söz konusu droglara ilaveten Fumaria parviflora L. ve Ftanaria densiflora DC. bitkilerinden yine farklı zamanlarda toplanarak hazırlanan Herba Fumariae parviflorae ve Herba Fumariae densiflorae droglan da kullanılarak, gerek DAB 10'a göre, gerekse ftrklı bir yöntem ile hazırlamış olduğumuz ekstrede İ.T.K. yöntemi ile teşhis ve saflık kontrolü çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Herba Fumariae'nin monografisinde yer almamış olmasına karşın, DABlO'un genel kısmında yer alan sülfat külü miktar tayini de yapılmıştır. Buna ilaveten, droglann taşıdıkları ana alkaloitlerden protopine'in miktarı hem spektrofotometrik yöntem hem de iki farklı çözücü sistemi kullanılarak gerçekleştirilen optik dansHometrik esaslı yöntem ile tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
174 SUMMARY In this study, besides anatomical investigations, the assays of humidity, total ash and quantitative determination of total alkaloids based on titration have been carried out according to DAB 10 on Herba Fumariae judaicae and Herba Fumariae officinalis, prepared from Fumaria judaica Boiss. and Fumaria officinalis!... respectively. In addition to drugs mentioned above, determination and purity control assays by T.L.C method, have been carried out on the extracts, derived from Herba Fumaria parviflorae and Herba Fumaria densiflorae which are prepared from the plants Fumaria parviflorae L. and Fumaria densiflorae DC. by using both the method in DAB 10 and another modified method. Although it is not included in the monography, an assay for sulphate ash has been studied by using the method mentioned in DAB 10. Furthermore, the content of protopine, which is one of the principal alkaloids of herbs above, is quantitatively determined by methods based on spectrometry and optical densitometry which two different solvent systems are used.