Omega-(1H-imidazol-1-il)-N-sübstitüe alkanoik asit amitlerinin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin araştırılması
  1. Tez No: 102835
  2. Yazar: ZEYNEP S. AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VAROL PABUÇCUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 5141
Özet
Bu çalışmada, antikonvülzan aktivitelerinin değerlendirilmesi amacıyla, fenil halkasının o-konumunda metil, metoksil, nitro ya da klor taşıyan veya sübstitüent taşımayan co-(1H-imidazol-1-il)-A/-fenilasetamit, propiyonamit ve butiramit yapısında 15 bileşiğin sentezi yapılmıştır. Bu amaçla, o-sübstitüe anilinler veya anilin, karşılık geldikleri amitleri elde etmek üzere, co-kloroaçil klorürler ile tepkimeye sokulmuştur. Daha sonra bu ara ürünlerin imidazol ile kondansasyonundan da hedef bileşikler elde edilmiştir. Bileşiklerin yapıları spektral analizler ile teyit edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin antikonvülzan aktiviteleri, MES testine karşı tayin edilmiştir. Ayrıca önemli bir fizikokimyasal parametre olarak, partisyon katsayıları da /7-oktanol/su sisteminde hesaplanmıştır. MES Testinden elde edilen antikonvülzan aktivite sonuçları, asetamitlerin genel olarak, propiyonamit ve butiramitlerden önemli ölçüde daha aktif olduğunu ve fenil halkasında bulunan o-sübstitüentin özelliğinin antikonvülzan etkinliği tayin etmede önemli bir faktör olduğunu göstermiştir. Serilerdeki en aktif bileşik, en aktif ikinci bileşik olarak 3- (1H-imidazol-1-il)-A/-(o-metoksifenil)propiyonamitin takip ettiği 2- (1H-imidazol-1-il)-W-(o-klorofenil)asetamit bileşiğidir. Anti-MES aktiviteyle log P değerleri arasında direkt bir ilişki gözlenmemiştir. Sonuçlar, fenil halkası üzerinde antikonvülzan aktiviteyi optimize edecek sübstitüsyon şekillerinin tayini için, bu grup bileşikler üzerinde detaylı ileri çalışmalara gereksinim duyulduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, with the aim of evaluating their anticonvulsant activity, fifteen compounds, having the structure co-(1H-imidazol-1-yl)-A/-phenylacetamide, propionamide and butyramide, with methoxyl, methyl, nitro or chloro in ortho position of the phenyl ring or without any substituent, have been synthesized. For this purpose, the o-substituted anilines or aniline were reacted with the co- chloroacyl chloride to give the corresponding amides and then, the condensation of these intermediates with imidazole furnished the target compounds. Their structures have been confirmed by spectral analyses. The anticonvulsant activity of the synthesized compounds were determined against MES test. Meanwhile, their partition coefficients were calculated in n-octanol/water system, as an important physicochemical parameter. The anticonvulsant activity results obtained from the MES test indicate that the acetamides, in general, are considerably more active than the propionamides and butyramides, and the nature of the o-substituent on the phenyl ring is an important factor in determining anticonvulsant potency. The most active compound in the series is 2-(1H-imidazoi-1-yl)-A/-(o-chlorophenyl)acetamide followed by 3- (1H-imidazol-1-yl)-A/-(o-methoxyphenyl)propionamide as the second one. No direct relation was observed between log P values and anti-MES activity. The results revealed that the detailed further studies on this group compounds are needed for determining substitution patterns on the phenyl ring to optimize the anticonvulsant activity.