Omega aşı yöntemi ile gül fidanı yetiştiriciliği üzerinde bir araştırma
A Research on the growing of rose-plant with the method of omega graft
- Tez No: 9349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MENGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ABSTRACT Bu çalışma 1987-1989 tarihleri arasında Bursa Belediyesi Fuarlar ve Parklar İşl.Md. seralarında yapılmıştır. Anaç olarak R.multiflora kalem ola rak ise“Baccara”kültür formu kullanılmıştır. Anaç ve kalemler Omega ve Dilcikli ingiliz aşısıyla aşılanmışlardır. Aşılar 3 farklı zamanda yapılmış, Dilcikli ingiliz aşısından %60, omega aşısından % 46 ile en başarılı sonuçlar Aralık ayında yapılan çalışmalardan elde edilmiştir. Bunun yanı sıra aynı ta rihte yapılan anaç + kaleme 5000 ppm lik hormon uygulaması îlileikli ingiliz aşısında % 87» omega aşısında ise % 77 ile en "başarılı sonucu vermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted“between 1987-1989 ia ”the greenhouse whioh belongs to Bursa metropolitan munieipaliiy Hairs and Parks management R. multiflora was used as rootstock and ev.Baceara as soion. The scions were grafted on the rootstooks by using omega and whip and tongue grafts. The graftings were conducted at three different times, the most successful results were obtained from the graftings made in Beeember as 60 % with whip and tongue graft and as 46 $ with omega graft. Bearby 5000 ppm IBA treatment applied both on the root-stock and soion in the same date gave the most successful results as 87 $ with whip and tongue graft and as 77 İ» with omega graft.