Halofuginone ve Beta-Aminopiopronitrile'in selim kolon striktürü ve kolon anastomozu iyileşmesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması (Sıçanlar üzerinde deneysel çalışma)
The Effects of halofuginone and beta-aminopiopronitrile ob benign colon structure and colon anastomose healing
- Tez No: 102841
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA TAŞKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Çalışmamızda BAPN ve HALOFUGİNONE'un, selim fibrotik darlık modelinde, darlığa oları etkilerini ve yine bu iki ilacın kolon anastomozuna etkilerini araştırdık. Çalışmamızda 200-240 gr ağırlığında Wistar-Albino cinsi dişi sıçanlar kullanıldı. Sıçanlar, her birinde eşit sayıda(n=10) sıçan bulunan 6 gruba randomize olarak ayrıldı. Grup I fibrozis+serum fizyolojik, Grup II fibrozis+BAPN, Grup III fibrozis+HALOFUGİNONE, Grup IV anastomoz+SerumFizyolojik, Grup V anastomoz+BAPN, Grup VI anastomoz+HALOFUGİNONE olarak belirlendi, ilk üç gruba portequ ile travmatik ve iskemik fibrozis yapılarak operasyon esnasında intralezyonel olarak I. gruba serum fizyolojik, 1 1. gruba 10mgr BAPN, 1 1 1. gruba 1mcg HALOFUGİNONE verildi. Daha sonra 6 gün boyunca intraperitoneal olarak l.gruba serum fizyolojik, ll.gruba 100mgr BAPN, lll.gruba 10mcg HALOFUGİNONE verildi. Son üç grupta distal kolona anastomoz yapılarak operasyon esnasında perianastomotik sahaya IV.grupta serum fizyolojik, V.grupta 10mgr BAPN, VI. grupta 1mcg HALOFUGİNONE verildi. Daha sonra 6 gün boyunca intraperitoneal olarak IV.gruba serum fizyolojik, V.gruba 100mgr BAPN, Vl.gruba 10mcg HALOFUGİNONE verildi. Postoperatif 28. gün ilk 3 gruptaki sıçanlar sakrifiye edilerek darlık bölgesi anastomoz indeks'i ve hidroksiprolin düzeyi ölçümleri ile birlikte patalojik değerlendirme yapıldı. Postoperatif 8.gün 4.,5., 6. Gruptaki sıçanlar sakrifiye edilerek.anastomoz iyileşmesini değerlendirmek amacıyla; kopma kuvveti, hidroksiprolin seviyesi ölçümü ve patolojik değerlendirme yapıldı. Tüm grupların istatistiksel değerlendirmesi Anova-Tukey HSD yöntemi kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We studied the effects of BAPN and HALOFUGİNONE on colon stenoses by using an experimental fibrotic stenoses model and on colon anastomoses. Female Wistar- Albino rats were used.mean weight 200-240gr.Rats were divided into 6 groups randomly.each group including 10 rats.The groups named as group l(Fibrosis+Serum physiologic),group ll(Fibrosis+BAPN),group lll(Fibrosis+HALOFUGlNONE),group IV(Anastomosis+Serum physiologic),group V(Anastomosis+BAPN),group VI(Anastomosis+HALOFUGiNONE). In first 3 groups.we sequeezed distal colon with a porteque and made fibrotic colon stenoses.Then.intraoperatively and intralesionaly serum physiologic to group UOmgr BAPN to group ll,1mcg HALOFUGİNONE to group III were injected. Everyday.serum physiologic to group l,100mgr BAPN to group ll,10mcg HALOFUGİNONE to group III were given via intraperitoneal route for 6 days.At 28th postoperative day.rats were sacrified and stenotic region were evaluated with anastomosis index.hydroxyproline level and histopathologic examinations. Anova-Tukey HSD method were used for statistical analysis. In second 3 groups.distal colon was transsected and anastomosed end to end.