Skolosidal ajanların safra yollarına yapmış oldukları sklerozan kolanjit oluşumunun engellenmesinde halofuginone ve ursodeoksikolik asidin etkileri
The Effects of halofuginone and ursodeoxycholic acid in prevention of sclerosing cholangitis caused by scolocidal agents
- Tez No: 115481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET AMAÇ: Sklerozan kolanjit günümüz de önemli bir sağlık sorunudur. Medikal ve cerrahi tedavisi yapılan bütün çalışmalara rağmen yüz güldürücü değildir. Bu nedenle deneysel hayvan modelinde medikal tedavide kullanılabilecek Tip-1 Kollajen sentez inhibitörü olan Halofuginone ile Ursodeoksikolik asidin etkisini araştırdık. YÖNTEM VE GEREÇ: Bu çalışma Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deneysel Tıp ve Hayvan Laboratuarında gerçekleştirildi. Bu çalışmada ortalama ağırlıkları 250-300 gr arasında değişen Sprague -Dawley tipi 50 adet dişi sıçan kullanıldı. Her biri 10' ar adet sıçandan oluşan beş grup oluşturuldu. 1. Grup kontrol grubu, 2. Grup polivinil prolidon grubu, 3. Grup Halofuginone grubu, 4. Grup Ursodeoksikolik asid grubu, S.Grup Halofuginone + Ursodeoksikolik asit grubuydu. Kontrol grubu hariç diğer grupların koledoklarına,0.2cc Polivinil prolidon verilerek sklerozan kolanjit modeli oluşturuldu. Postoperatif altı gün boyunca intraabdominal olarak 1 0 mcg Halofuginone, 90 gün boyuncada feeding tüp yardımı ile enteral olarak 20mg/kg/gün Ursodeoksikolik asid verildi. 90 gün sonra deneklerin sağ ve sol karaciğer loblarından ve koledoğun yarısından alınan biopsi materyelerinde histopatolojik değeri endirme,diğer koledok yarısında ise hidroksiprolin düzeyi tayin edildi. Preoperatif ve postoperatif alınan kanda SGOT, SGPT, ALP, GGT, total ve direkt bilirubin sonuçları değerlendirildi. 71SONUÇ: Deneysel olarak oluşturulan sklerozan kolanj it modelinde, Ursodeoksikolik asidin SGOT ve ALP değerlerini yükseltmediği, histopatolojik bulguların gelişmesini yeterince önlemediği, Halofuginonenin histopatolojik bulguların gelişmesini engellediği görülmüştür. TARTIŞMA: Bu çalışmada Halofuginone'nin deneysel hayvan modelinde sklerozan kolanj iti azalttığı ve tabloyu olumlu yönde etkilediği görülmüştür. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY BACKGROUND: Sclerosing cholangitis is a serious problem. Its medical and surgical menagement is not satisfactory in spite of many studies ivestigating this subject. In the present study, halofuginone, type I collagen synthesis inhibitor, and ursodeoxycholic acid were used in an experimental model. MATERIAL AND METHODS: The study was performed in Experimental Research Laboratory of Cerrahpaşa School of Medicine. 50 Sprague-Dawley female rat weighing 250 to 300 g were used. Five groups, each of 10 rats, were constituted. Group I was the control group, Group II received polyviniyl prolidon,, Group III was given halofuginone, Group IV received ursodeoxycholic acid, Group V was halofuginone+ursodeoxycholic acid. Sclerozing cholangitis model was induced by polivinyl prolidon injection into choledoc (0.2 cc), except control group. Halofuginone was given intraabdominally for six days (10 meg) and ursodeoxycholic acid was given enterally by feeding tube (20 mg/kg/day) for 90 days. On day 90, all animals were sacrificed under ether anesthesia. Their livers and choledocs were excised for histopathologic evaluation and hydroxyproline determination. Serum SGOT, SGPT, AP, GGT, total and direct bilirubin values were detected preoperative and postoperatively. RESULTS: In experimental sclerosing cholangitis model,it has been seen that; ursodeoxycholic acid does not increase SGOT and ALP levels and does not prevent the 73development of histopatologic chages.On the other hand, Halofuginone prevents the development of histopatologic chages. CONCLUSION: In this study, it's been seen that Halofuginone decreases sclerosing cholangitis occurence and makes the prognosis better in exprimental animal model. 74