Deneysel olarak sıçanlarda oluşturulan bakteriel peritonitte hiperbarik oksijen tedavisi ve pentoksifillinin etkisinin karşılaştırılması
The Effects of hiperbaric oxygen therapy and petoxifilline on bacterial peritonitis which performed experimentaly on rats
- Tez No: 102843
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İHSAN TAŞÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmada ağırlıkları 260-350 gram arasında değişen 40 adet erkek erişkin Wistar Albino sıçan kullanıldı. Tüm sıçanlarda intra abdominal enjekte edilen E.coli süspansiyonu ile peritonit oluşturuldu. Daha sonra sıçanlar dört ayrı gruba ayrıldı. 1. gruptakiler kontrol grubu olarak kabul edildiklerinden herhangi bir tedavi uygulanmadı. 2.gruptakiler yalnız HBO ile, 3.gruptakiler yalnız PTX ile ve 4.gruptakiler hem HBO hem de PTX ile tedavi edildiler. 5.günde tedaviler kesildi. 7.güne kadar ölen sıçanların ölüm saatleri kaydedilerek yaşam süreleri saptandı. Ölmeyen ve semptom vermeyen sıçanlar ise iyileşmiş olarak kabul edildiler. Tüm denekler 7.günde sakrifiye edilerek kardiak ponksiyon ile kültür için kan örnekleri alındı. Laparotomi yapılarak bulgular kaydedildi ve periton sıvısından mikrobiyolojik inceleme için ve periton dokusundan patolojik incelemeler için örnekler alındı. İlk günde ölen sıçanlarda makroskopik ve mikroskopik peritonit belirtiler saptanmadı ama tüm kan kültürlerinde E.coli ürediği görüldü. Bu da ölüm nedeninin sepsis ve sitokinlerin olduğunu gösterdi. 4.günde ölen bir sıçan ve 7.günde sakrifiye edilen deneklerde makroskopik ve mikrokopik peritonit bulgular saptandı. Tüm gruplar arasında istatistiksel karşılaştırma yapıldı. Sonuç olarak HBO veya PTX tedavisi her biri tek başına mortaliteyi kontrol grubuna göre anlamlı biçimde düşürdüğünü,ama ikisi bir arada kullanıldığında mortaliteyi anlamlı biçimde değiştirmediğini, ve dolayısıyla sinerjik etki yapmadıkları görüldü. Böylece akut peritonit tedavisinde geleneksel tedavilere eklenecek HBO veya PTX değerli bir terapötik ajan olduklarını, ama ikisi bir arada sinerjik etki yapmadıklarını deneysel olarak kanıtladı. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study 40 male adult Wistar Albino rats were used whose weights were changed between 260-350 gr. peritonitis was made by intra abdominal injection of E.Coli suspension to all rats. Then rats were grouped into 4 first group were accepted as control group and no treatment were made. Second group were treated with only hyperbaric oxygen. 3rd group with only pentoxiflyline and 4th group with HBO and PTX. In the 5th day treatment were stopped. Until 7th day dying times of death rats were written and life period were found. Al rats whose had live without symptoms were accepted as improved. All subjects of experiment were sacrified in the 7th day and blood samples were taken for cultures by cardiac ponction. Findings are noticed by doing laparotomy and for microbiological and patological research samples were takin from peritoneal fluid and tissue. In the rats those were died in first day there were no signs of microscopic or macroscopic peritonitis, but it was seen that in all blood cultures E.coli was proliferated, this showed that the reason of death were sepsis and cytokines. In the a rat that was died in the 4th day and other rats those were sacrified in the 7th day macroscopic and microscopic peritonitis findings were seen. Statistical comparament was done between all groups. Az the result we found that only HBO or only PTX treatment was decreased the mortality meaning fully when compared with control group but when they were used together they did'nt change mortality meaningfully. So they didn't synergistic effect. So it has been proved by experimental study that in acut peritonitis treatment the use of HBO or PTX is valuable therepeutic agent but when they are used together they don't do synergistic effect. 46